PARTNER PORTALU
  • BGK

20 tysięcy firm skorzystało z finansowania Jeremie

  • pt    20 sierpnia 2014 - 12:31

Już 20 tysięcy mikro-, małych i średnich przedsiębiorców skorzystało z pożyczek i poręczeń na kwotę ponad 3,5 mld złotych w ramach unijnej inicjatywy Jeremie. W sześciu województwach zarządza nią Bank Gospodarstwa Krajowego.
Część środków regionalnych programów operacyjnych 6 województw – łącznie ponad 1,7 mld zł - zostało przeznaczonych na zwrotne wsparcie dla firm poprzez inicjatywę Jeremie. Środkami tymi zarządza na zlecenie władz regionalnych BGK, pełniąc rolę menadżera funduszy powierniczych.

Realizacja inicjatywy Jeremie rozpoczęła się w 2009 r. i w szybki tempie zdobyła popularność, czego dowodem jest fakt, że co miesiąc blisko 700 firm otrzymuje wsparcie na rozpoczęcie inwestycji lub poszerzenie działania. Środki Jeremie są w ciągłym obrocie, a spłacane pożyczki pozwalają kolejnym przedsiębiorstwom na ich zaciąganie.

Czytaj: Śląskie - ponad 414 mln euro na rozwój przedsiębiorczości

- Przyczyną sukcesu Jeremie jest elastyczność oferty produktowej oraz bardzo dobra współpraca z pośrednikami finansowymi, którzy w ramach umów z BGK oferują firmom kredyty, pożyczki i poręczenia – powiedział Jarosław Kała z BGK.

Dotychczas zawarliśmy 181 umów na realizację projektów Jeremie – umowy podpisaliśmy z 60 pośrednikami finansowymi.  Powierzyliśmy im łączną kwotę 2,6 mld zł, z czego ok. 1,1 mld zł na zabezpieczenia pożyczek, a ok. 1,5 mld zł na pożyczki.

 Czytaj też: Szansa na 10 tys. miejsc pracy na Lubelszczyźnie. W kopalniach

Do najbardziej popularnych sektorów, z których firmy korzystają z Jeremie, należą szeroko pojęte usługi, budownictwo i przemysł lekki. Mikro- i małe firmy przeznaczają pożyczone środki m.in. na zakup, budowę lub modernizację obiektów produkcyjnych, usługowych i handlowych.

Wg danych na koniec czerwca br. ponad 25 proc. firm, które skorzystały z Jeremie, to podmioty rozpoczynające działalność gospodarczą lub mające krótką historię działania.

Inicjatywa Jeremie (ang. Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprises - Wspólne zasoby dla małych i średnich przedsiębiorstw) to inicjatywa pozadotacyjnego wsparcia, której celem jest odejście od tradycyjnego, dotacyjnego wsparcia sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, na rzecz zwrotnych instrumentów finansowych (niskooprocentowanych kredytów, pożyczek, poręczeń).

Jej ideą jest wsparcie  podmiotów z sektora MŚP w sprawnym i elastycznym finansowaniu ich działalności. W Polsce inicjatywa JEREMIE jest wdrażana na poziomie regionalnym w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych.

BGK pełni rolę Menadżera Funduszy Powierniczych Jeremie w sześciu województwach: dolnośląskim, łódzkim, pomorskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim i od grudnia 2012 w mazowieckim.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.