PARTNER PORTALU
  • BGK

200 mln dla zachodniopomorskich grup rybackich

  • PAP    10 listopada 2011 - 17:56
200 mln dla zachodniopomorskich grup rybackich

Około 200 mln zł z UE m.in. na budowę przystani żeglarskich, zarybianie, udrażnianie rzek i remont łodzi otrzyma siedem Lokalnych Grup Rybackich z Pomorza Zachodniego - poinformował dyrektor Wydziału Rolnictwa i Rybactwa urzędu marszałkowskiego Jarosław Rzepa.
Dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego "Ryby" na lata 2007-2013 pokrywa od 60 do 80 proc. wartości projektów. Pozostałe pieniądze to wkład własny beneficjentów poszczególnych grup.

Lokalne Grupy Rybackie to stowarzyszenia, które zrzeszają przedstawicieli sektora rybackiego, publicznego - np. gminy, oraz przedstawicieli sektora społecznego - osoby działające na terenach zależnych od rybactwa. Aby uzyskać wsparcie z UE, grupy muszą przygotować wspólne projekty i wziąć udział w konkursie.

Zachodniopomorskie grupy znalazły się wśród 48 stowarzyszeń w kraju, których projekty wygrały w organizowanych przez resort rolnictwa dwóch konkursach na pozyskanie pieniędzy z programu operacyjnego "Ryby". Ministerstwo wśród zwycięzców rozdysponowuje ok. 1,25 mld zł.

Zachodniopomorskie grupy, zrzeszające okoliczne gminy, mają przyznane fundusze - od ok. 13 mln zł do blisko 39 mln zł.

Każda z siedmiu grup uruchamia biura, gdzie mieszkańcy gmin wchodzących w skład danej grupy mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów. Biura ogłaszają w internecie oraz w prasie lokalnej terminy naborów wniosków na poszczególne działania.

Lokalna Grupa Rybacka ma w swej strukturze Komitet, który rozpatruje złożone wnioski, a także ustala listę rankingową złożonych i zakwalifikowanych dokumentów. Wnioski wraz z listą rankingową przekazywane są do urzędu marszałkowskiego. Ten z kolei decyduje o tym, czy przyznać fundusze. Środki przekazywane są na konta beneficjentów z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Na Pomorzu Zachodnim działają następujące Lokalne Grupy Rybackie: Darłowska w dorzeczu Wieprzy, Grabowej i Unieści, Kołobrzeska, Stowarzyszenie "Sieja", Mieleńska, "Partnerstwo Drawy" w Szczecinku, "Partnerstwo Jezior" oraz Lokalna Grupa Rybacka Zalew Szczeciński.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.