PARTNER PORTALU
  • BGK

200 mln z programu Rozwój Polski Wschodniej na kolej

  • PAP    3 lipca 2013 - 20:08
200 mln z programu Rozwój Polski Wschodniej na kolej

Blisko 200 mln zł z programu Rozwój Polski Wschodniej trafi na Podkarpacie. Pieniądze przeznaczone będą na infrastrukturę kolejową - poinformował marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl.
Dodał, że we wtorek w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego odbyło się spotkanie pięciu marszałków z województw objętych programem RPW z minister Elżbietą Bieńkowska.

"Dowiedzieliśmy się na nim, że o co najmniej 250 mln euro zwiększą się środki na rozbudowę infrastruktury kolejowej w ramach programu Rozwój Polski Wschodniej. Będą one podzielone pomiędzy pięć województw: podkarpackie, świętokrzyskie, lubelskie, podlaskie i warmińsko-mazurskie; czyli na każe województwo przypadnie ok. 200 mln zł" - zaznaczył.

Nie ma jeszcze decyzji, które linie kolejowe będą rewitalizowane czy budowane. Decyzja taka zapadnie po spotkaniu pięciu marszałków, Bieńkowskiej i prezesa PKP PLK Remigiusza Paszkiewicza w drugiej połowie lipca br.

Ortyl zaznaczył, że dla Podkarpacia priorytetowe są trzy połączenia kolejowe: linia L25 do Warszawy, linia L68 z Przeworska do Lublina oraz połączenie Zagórz-Łupków. "Takie kierunki wstępnie sygnalizujemy ministerstwu" - powiedział

Wyjaśnił, że warunkiem uzyskania dofinansowania jest tzw. spójność projektowa. Oznacza to, że projekty muszą być realizowane wspólnie przez co najmniej dwa województwa. "Jeśli zdecydujemy się na budowę linii do Warszawy, to województwo świętokrzyskie musi wybrać tę samą linię. Podobnie z kierunkiem do Lublina" - podkreślił Ortyl.

Zdaniem marszałka najbardziej optymalnym wyborem jest budowa linii kolejowej do Warszawy. Zaznaczył, że Rzeszów jest jedynym miastem wojewódzkim, które nie ma bezpośredniego połączenia ze stolicą. "Od wielu lat zabiegamy o to, by szybko i bezpiecznie podróżować do Warszawy" - dodał.

Za wyborem tego kierunku przemawia również to, że jest już gotowe studium wykonalności tej linii.

Ortyl powiedział, że cały budżet programu Rozwój Polski Wschodniej na lata 2014-2020 wyniesie ok. 2 mld euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: