PARTNER PORTALU
  • BGK

200 mln zł w ramach inicjatywy Jeremie

  • GK    20 listopada 2012 - 11:41
200 mln zł w ramach inicjatywy Jeremie

Wicemarszałek woj. wielkopolskiego Leszek Wojtasiak wręczył pośrednikom finansowym cztery umowy operacyjne zawarte pomiędzy Bankiem Gospodarstwa Krajowego a pośrednikami finansowymi w ramach unijnej inicjatywy Jeremie.
Umowy opiewają w sumie na 200 mln zł. To pierwsze tak ważne wydarzenie w ramach tego projektu w Polsce, bo dzięki zawarciu tych umów przekroczone zostało 100 proc. alokacji środków przekazanych na utworzenie Funduszu Powierniczego Jeremie.

Umowy podpisano z następującymi podmiotami:

- Wielkopolską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach konkursu na Produkt Pożyczka Globalna - na kwotę 80 mln zł (53 proc. kwoty przeznaczonej na konkurs). To trzecia umowa tego pośrednika w ramach Inicjatywy Jeremie, 23. w ramach województwa wielkopolskiego i 80. we wszystkich regionach, w których BGK pełni rolę menadżera. Łączna kwota wsparcia przekazana temu pośrednikowi finansowemu w ramach wszystkich umów wyniesie 155 mln zł.

- Samorządowym Funduszem Poręczeń Kredytowych w ramach konkursu na Produkt Reporęczenie - na kwotę 40 mln zł (33 proc. kwoty przeznaczonej na konkurs). To trzecia umowa tego pośrednika w ramach Inicjatywy Jeremie, 24. w ramach województwa wielkopolskiego i 81. we wszystkich regionach, w których BGK pełni rolę menadżera. Łączna kwota wsparcia przekazana temu pośrednikowi finansowemu i w ramach wszystkich umów wyniesie 100 mln zł.

- Poznańskim Funduszem Poręczeń Kredytowych w ramach konkursu na Produkt Reporęczenie - na kwotę 40 mln zł (33 proc. kwoty przeznaczonej na konkurs). To trzecia umowa tego pośrednika w ramach Inicjatywy Jeremie, 25. w ramach województwa wielkopolskiego i 82. we wszystkich regionach, w których BGK pełni rolę menadżera. Łączna kwota wsparcia przekazana temu pośrednikowi finansowemu w ramach wszystkich umów wyniesie 100 mln zł.

- Funduszem Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego w ramach konkursu na Produkt Reporęczenie - na kwotę 40 mln zł (33 proc. kwoty przeznaczonej na konkurs). To trzecia umowa tego pośrednika w ramach Inicjatywy Jeremie, 26. w ramach województwa wielkopolskiego i 83. we wszystkich regionach, w których BGK pełni rolę Menadżera. Łączna kwota wsparcia przekazana temu pośrednikowi finansowemu w ramach wszystkich umów wyniesie 100 mln zł.

Dzięki inżynierii finansowej oraz efektywnemu zarządzaniu środkami łączna kwota podpisanych w województwie wielkopolskim umów wynosi ponad 585 mln zł, co stanowi 116,7 proc. alokacji środków przeznaczonych na inicjatywę Jeremie, otrzymanych przez BGK w ramach Działania 1.3 Rozwój systemu finansowych instrumentów wparcia przedsiębiorczości w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Kwota, którą ostatecznie otrzymają przedsiębiorcy, zostanie znacząco zwiększona dzięki tzw. efektowi dźwigni oraz wkładom własnym pośredników finansowych, jakie zobowiązani się wnieść w ramach zawartych umów operacyjnych.

Inicjatywa Jeremie jest programem Unii Europejskiej, której zadaniem jest wspieranie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz podmiotów rozpoczynających dopiero działalność gospodarczą, czyli tzw. start-upów. W kolejnej perspektywie finansowej, na lata 2014-2020, ma zastąpić dotychczasowy dotacyjny system wsparcia przedsiębiorców zwrotną pomocą w formie kredytów, pożyczek i poręczeń. Celem inicjatywy jest wsparcie przede wszystkim tych firm, których instytucje komercyjne nie są w stanie finansować lub wymagają od nich spełnienia dodatkowych, często zaporowych warunków.

Inicjatywa skierowana jest przede wszystkim do tych przedsiębiorstw, które: rozpoczynają działalność, nie posiadają historii kredytowej lub nie posiadają zabezpieczeń o wystarczającej wartości.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.