PARTNER PORTALU
  • BGK

206 mln zł dla Gdańska, Elbląga, Świnoujścia i Pyrzyc

  • PAP    19 maja 2011 - 14:07
206 mln zł dla Gdańska, Elbląga, Świnoujścia i Pyrzyc

206 mln zł unijnego dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko otrzymają na inwestycje związane z ochroną środowiska Gdańsk, Elbląg oraz Świnoujście i Pyrzyce.
W czwartek w Dźwirzynie wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski podpisał i wręczył beneficjentom potwierdzenia o przyznaniu unijnego dofinansowania. Najwięcej pieniędzy z UE dostanie Gdańsk – 161 mln zł – na pierwszy etap kompleksowego zabezpieczenia przeciwpowodziowego Żuław.

Cały projekt, czyli przebudowa kanału rzeki Raduni ma kosztować 192,4 mln zł. Pieniądze na przeciwpowodziowe zabezpieczenie Żuław otrzyma też Elbląg. Dotacja wyniesie 35,9 mln zł i będzie przeznaczona na budowę systemu odwodnienia polderów po obu stronach rzeki Elbląg.

Wartość całego projektu to 42,3 mln zł. Świnoujście dostanie 3,4 mln zł dotacji na wartą 4 mln zł modernizację istniejącej i budowę nowej kanalizacji sanitarnej. Natomiast Pyrzyce otrzymają 5,5 mln zł na modernizację oczyszczalni i przepompowni ścieków oraz budowę 1 km kanalizacji sanitarnej i 800 m kanalizacji deszczowej – projekt wart 6,5 mln zł.

Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 jest największym w historii Unii Europejskiej systemem wsparcia inwestycji infrastrukturalnych w kraju członkowskim. Polska na realizację tego programu otrzymała 27,9 mld euro.

Pieniądze te mogą być przeznaczone na projekty dotyczące ochrony środowiska, transportu, energetyki, kultury i dziedzictwa narodowego, ochrony zdrowia oraz szkolnictwa wyższego.

W ramach programu ogłoszono dotąd 46 konkursów, do których zgłoszono 1069 projektów o wartości 39,4 mld zł. Umowy na dofinansowanie zawarto z 473 beneficjantami, którzy otrzymają 14,3 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.