PARTNER PORTALU
  • BGK

207 mln zł na plaże i kanały

  • PAP    1 października 2010 - 14:33

207 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko otrzymają Urząd Morski w Słupsku (Pomorskie) i spółka "Płonia" z Barlinka (Zachodniopomorskie) na zabezpieczenie brzegu morskiego oraz budowę sieci kanalizacyjnej.
Wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski podpisał w piątek w Koszalinie (Zachodniopomorskie) umowy o dofinansowanie obu inwestycji z unijnych funduszy.

Urząd Morski w Słupsku dostanie dofinansowanie w wysokości 174 mln zł na modernizację i budowę systemu ochrony ponad 8 km brzegu morskiego w Darłowie (Zachodniopomorskie). Projekt zakłada m.in. remont systemu 53 drewnianych ostróg brzegowych, modernizację ciągu falochronów wyspowych oraz dobudowanie kolejnego odcinka wału przeciwsztormowego na mierzei jeziora Kopań. Inwestycja ma być realizowana w latach 2011 - 2012. Wartość całego przedsięwzięcia oszacowano na 205 mln zł.

- Projekt "Ochrona brzegów morskich na wschód od portu w Darłowie" jest największą tego typu inwestycją w Polsce, i bez wsparcia środków unijnych nie mogłaby być zrealizowana - powiedział Gawłowski.

Dodał, że po zakończeniu prac zredukowane zostaną straty ekonomiczne spowodowane niszczącym działaniem sztormu: - Każdego roku wydawane są ogromne pieniądze na naprawy po sztormach, teraz to nie będzie potrzebne - powiedział wiceminister. Jego zdaniem, Darłowo zyska również na atrakcyjności turystycznej, ponieważ poszerzą się plaże w okolicach.

Spółka Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne "Płonia" otrzyma 32,9 mln zł na uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w mieście i gminie Barlinek. Projekt spółki będzie realizowany w latach 2010 - 2012. Wartość inwestycji wynosi 70 mln zł. W ramach prac przebudowana będzie oczyszczalnia ścieków w Barlinku, wybudowane zostanie również ponad 19 km sanitarnej sieci kanalizacyjnej i 7 km sieci wodociągowej na terenie miasta Barlinek i kilku ościennych miejscowości. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.