PARTNER PORTALU
  • BGK

21,2 mln zł z UE na podlaskie przedszkola

  • PAP    9 sierpnia 2013 - 19:27
21,2 mln zł z UE na podlaskie przedszkola

Dodatkowe 21,2 mln zł z UE z programu kapitał ludzki dostaną wskazane gminy w Podlaskiem na rozwój przedszkoli tam, gdzie jest ich za mało – poinformował w piątek urząd marszałkowski w Białymstoku.
Pieniądze - decyzją Ministerstwa Rozwoju Regionalnego - przesunięto do regionu z centralnej puli programu - wyjaśniła dyrektorka Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w urzędzie marszałkowskim Elżbieta Romańczuk.

O pieniądze może się ubiegać 65 podlaskich gmin wskazanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Pieniądze trafią do 178 szkół podstawowych w tych gminach oraz do 243 oddziałów przedszkolnych. Na jeden oddział - czyli klasę - można maksymalnie uzyskać ponad 87 tys. zł unijnej dotacji.

Gminy nie muszą wnosić wkładu własnego do projektu. Nabór wniosków ruszy 26 sierpnia i potrwa najprawdopodobniej do końca września - poinformowano na konferencji prasowej. Nie będzie to jednak konkurs, uprawnione gminy będą mogły w każdej chwili uzupełniać dokumentację tak, by mogły otrzymać pieniądze.

Elżbieta Romańczuk wyjaśniła, że dodatkowe pieniądze na przedszkola mają pomóc gminom przygotować się do spełnienia obowiązków, które będą na nich spoczywały w najbliższych latach w kwestii dostosowania placówek do opieki nad najmłodszymi dziećmi.

Chodzi o obowiązek przyjęcia od 1 września 2015 r. wszystkich dzieci czteroletnich, a od września 2017 r. wszystkich trzylatków.

Pieniądze można otrzymać na inwestycje takie jak np. budowa placu zabaw, nawierzchni placu, ogrodzenia takiego placu, na wyposażenie sal lekcyjnych w pomoce naukowe, dostosowanie toalet do potrzeb maluchów, wyposażenia kuchni, ale taż np. zakup pralki czy zmywarki na potrzeby placówki.

Romańczuk przypomniała, że do tej pory woj. podlaskie na wsparcie przedszkoli dysponowało z UE z programu kapitał ludzki sumą 12,8 mln euro. Zakontraktowano 54 mln zł. Pieniądze dostały 104 projekty. Wskutek ich realizacji dofinansowano 174 różne ośrodki edukacji przedszkolnej (przedszkola czy punkty przedszkolne). Utworzono 3 tys. 924 nowe miejsca w przedszkolach, z których skorzystało do tej pory 6 tys. 914 dzieci.

W regionie nie ma już gmin, gdzie nie funkcjonuje żadna placówka czy punkt przedszkolny, choć w wielu miejscach tej infrastruktury jest za mało.

Romańczuk podkreśla, że są gminy w regionie, gdzie jest mało dzieci i tworzenie tam tradycyjnych przedszkoli nie opłaca się, sprawdzają się tam wówczas np. oddziały przedszkolne przy szkołach czy punkty przedszkolne. Dlatego liczba gmin, które mogą skorzystać z dodatkowych środków jest w Podlaskiem - jej zdaniem - spora.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.