PARTNER PORTALU
  • BGK

21 mln zł dla gmin Puszczy Białowieskiej

  • Przegląd prasy/gazeta.pl    12 lipca 2011 - 20:22
21 mln zł dla gmin Puszczy Białowieskiej

21 mln zł do 2015 r. w formie dotacji i preferencyjnych pożyczek na inwestycje proekologiczne dostaną gminy z terenu Puszczy Białowieskiej w ramach specjalnego programu resortu środowiska .
Pieniądze pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach ministerialnego programu „Zrównoważony Rozwój Rejonu Puszczy Białowieskiej”. 15 mln zł będzie przeznaczone na pożyczki, 6 mln zł na dotacje. Dotacje mają ruszyć od 2012 r. – informuje portal gazeta.pl.

Pierwsze samorządy podpisały umowy na dofinansowanie swoich projektów proekologicznych w formie preferencyjnych pożyczek na łączną sumę 6,3 mln zł.

Kolejne umowy na łączną sumę pożyczek 15 mln zł będą sukcesywnie zawierane w najbliższym czasie. Pieniądze trafią do puszczańskich gmin, m.in. na przydomowe oczyszczalnie ścieków czy instalację solarów, ale też pokrycie wkładów własnych w innych projektach realizowanych z udziałem środków z UE.

Budowa oczyszczalni i instalacja solarów ma się zacząć od 2012 roku, gminy przygotowują przetargi.

Ministerstwo nie stawia gminom wymagań czasowych, a rozmowy o powiększaniu parku i przekazywanie pieniędzy na wsparcie inicjatyw proekologicznych będą się odbywać równolegle.

Projekt poselsko-senatorski na rzecz puszczy popiera Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, które zadeklarowało, że już w tym roku wesprze finansowo gminy w przygotowaniu przyszłych projektów.

Umowy z funduszem ochrony środowiska zawarły gminy: Białowieża, Narewka, Czyże i Dubicze Cerkiewne. Miasto Hajnówka dostało też dodatkowe 1,8 mln zł na swój projekt dotyczący budowy sieci wodno-kanalizacyjnej, który realizuje dzięki dotacji z UE z programu Infrastruktura i Środowisko – informuje portal gazeta.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.