PARTNER PORTALU
  • BGK

211 mln na morski brzeg i kanalizację

  • PAP    2 sierpnia 2010 - 18:05
211 mln na morski brzeg i kanalizację

211 mln zł unijnego dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko otrzymają Urząd Morski w Słupsku (pomorskie) i spółka "Płonia" z Barlinka (zachodniopomorskie) na zabezpieczenie brzegu morskiego oraz budowę sieci kanalizacyjnej.
Wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski podpisał w poniedziałek w Koszalinie decyzje potwierdzające dofinansowanie obu inwestycji z unijnych funduszy.
 
Urząd Morski w Słupsku dostanie 178 mln zł na modernizację i budowę systemu ochrony ponad 8 km brzegu morskiego w Darłowie (zachodniopomorskie), zaś spółka Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne "Płonia" - 32,9 mln zł na uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w mieście i gminie Barlinek.
 
Projekt słupskiego urzędu morskiego ma być realizowany w latach 2011 - 2012. Wartość całego przedsięwzięcia oszacowano na 209,6 mln zł. Gawłowski powiedział, że brakująca kwota będzie pochodziła z budżetu państwa.

Według dyrektora Urzędu Morskiego w Słupsku Tomasza Bobina, "Ochrona brzegów morskich na wschód od portu w Darłowie" będzie największą tego typu inwestycją w powojennej Polsce.

Nie jest to pierwszy współfinansowany z unijnych funduszy projekt słupskiego urzędu morskiego. W ubiegłym roku instytucja ta otrzymała 74,8 mln zł na obudowę 3 km plaży w Kołobrzegu (zachodniopomorskie).

Inwestycja ta nie jest jednak jeszcze realizowana, bo potencjalni wykonawcy prac najpierw wnieśli kilka protestów do przetargu, a potem odwołali się do Sądu Okręgowego w Słupsku od rozstrzygnięcia Krajowej Izby Odwoławczej przy Urzędzie Zamówień Publicznych. Sprawa jest w toku.

Projekt spółki Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne "Płonia" będzie realizowany w latach 2010 - 2012. Wartość inwestycji wynosi 70 mln zł. W ramach prac przebudowana będzie oczyszczalnia ścieków w Barlinku, wybudowane zostanie również ponad 19 km sanitarnej sieci kanalizacyjnej i 7 km sieci wodociągowej na terenie miasta Barlinek i kilku ościennych miejscowości. Dzięki inwestycji dostęp do sanitarnej sieci kanalizacyjnej uzyska 2114 mieszkańców gminy Barlinek.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.