236 mln euro na małopolskie ZITy dla Krakowa i 14 gmin

Wybrano już 119 projektów, które będą dofinansowane w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020.

Na te projekty przeznaczone zostaną dotacje w wysokości 202 mln euro (całkowita wartość tych inwestycji to 286 mln euro - PAP). O pozostałe 34 mln euro samorządy będą mogły ubiegać się w ogłaszanych stopniowo konkursach.

Marszałek województwa Marek Sowa podkreślił, że inwestycje zaproponowane przez samorządy skupione w Stowarzyszeniu Metropolia Krakowska (Kraków i 14 gmin ościennych - PAP), doskonale wpisują się w strategię rozwoju województwa.

Chodzi m.in. o rozwój stref aktywności gospodarczej, rozwój parkingów i węzłów przesiadkowych "parkuj i jedź". "Priorytetem jest gospodarka niskoemisyjna. Żadne województwo nie ma takiego odsetka środków przeznaczonych na ten cel, jak Małopolska" - podkreślił Sowa.

"Mamy świadomość, że jeśli mówimy o walce o czyste powietrze w mieście musimy współdziałać z innymi gminami. Chcemy, aby mieszkańcy Krakowa i tych sąsiednich gmin poczuli, że robimy coś dla ich dobra. Jesteśmy wspólnotą i musimy być bardziej zintegrowani" - mówił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Marszałek Sowa dodał, że oprócz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego samorządy Metropolii Krakowskiej otrzymają pieniądze także z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, co sprawi, że w sumie w ramach ZIT trafi do nich ponad 2 mld zł. Poinformował, że rząd przyjął aneks do Kontraktu Terytorialnego, w którym uwzględnił 111 mln euro na współfinansowanie wkładu krajowego.

Jakie inwestycje otrzymają dofinansowanie?

Wśród inwestycji planowanych w Krakowie, które otrzymają unijne dofinansowanie w ramach ZIT znalazły się m.in. rozbudowa infrastruktury pod Park Technologiczny Branice i budowa infrastruktury pod strefę aktywności gospodarczej "Nowa Huta Przyszłości", budowa ścieżek rowerowych, zakup nowych tramwajów i ekologicznych, niskopodłogowych autobusów oraz sfinansowanie programu ograniczenia niskiej emisji w mieście.

Gminy ościenne chcą inwestować w poprawę efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej, modernizację szkół, program wymiany pieców węglowych w gospodarstwach domowych, budowę ścieżek rowerowych i parkingów w systemie "parkuj i jedź".

Porozumienie w tej sprawie podpisali w piątek marszałek Sowa, wicemarszałek Stanisław Sorys oraz władze Stowarzyszenia Metropolia Krakowska: prezydent Majchrowski i burmistrz Świątnik Górnych Witold Słomka.

Zintegrowane Inwestycji Terytorialnych to nowe narzędzie, jakie otrzymały samorządy od Komisji Europejskiej. Miasta wspólnie z otaczającymi je gminami oraz z władzami województwa wspólnie ustalają, co jest ważne dla ich rozwoju i wskazują konkretne inwestycje, na które chciałyby uzyskać unijne dofinansowanie.

W Krakowskim Obszarze Metropolitalnym dominują projekty, których realizacja ma doprowadzić do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Na zakup nowych autobusów i tramwajów ma być przeznaczone 186 mln euro, na poprawę jakości powietrza 157 mln euro, na modernizację energetyczną budynków 38 mln euro. Zadania te będą finansowane w ramach ZIT z dwóch źródeł: Regionalnego Programu Operacyjnego (236 mln euro) i Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (229 mln euro).

O unijne dofinansowanie będą się mogły starać także samorządy z subregionów tarnowskiego, sądeckiego, podhalańskiego, Małopolski Zachodniej i Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego (poza ZIT). Dla nich przygotowane zostały Subregionalne Programy Rozwoju, na które przeznaczone zostanie 521,5 mln euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE