PARTNER PORTALU
  • BGK

25 mld zł na rewitalizację obszarów miejskich

  • AT    25 listopada 2014 - 06:58
25 mld zł na rewitalizację obszarów miejskich

Centra miast odzyskają blask. Pomóc ma w tym 25 miliardów złotych z unijnych środków.
Ministerstwo infrastruktury i rozwoju przedstawiło projekt założeń ustawy, dzięki której samorządy będą mogły na zdegradowanych terenach miejskich tworzyć specjalne strefy rewitalizacyjne (SSR). Co ciekawe, podobny projekt rok temu powstał w komisji kodyfikacyjnej prawa budowlanego, jednak potem z niego zrezygnowano - donosi "Puls Biznesu".

Jak mówi wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Orłowski, rząd wskazał Komisji Europejskiej rewitalizację obszarów miejskich jako jedno z kluczowych zadań na lata 2014-2020. Do co najmniej 25 miliardów złotych z kasy Brukseli należy doliczyć pieniądze z rządu, samorządów i partnerów prywatnych.

Warunkiem jest kompleksowa rewitalizacja - obejmująca całokształt działań gospodarczych i społecznych, takich jak komunikacja publiczna, termomodernizacja czy zasilanie cieplne.

Gminy będą mogły powoływać SSR na 10 lat. Ustawa da gminnym włodarzom prawo do wywłaszczania nieruchomości porzuconych i tych, dla ktorych nie można ustalić prawa własności.

Z kolei inwestorzy i właściciele nieruchomości, którzy zechcą poprawić ich stan, będą mogli - w myśl ustawy - liczyć na preferencje oraz wsparcie z funduszy unijnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.