PARTNER PORTALU
  • BGK

25 samorządów zawarło porozumienie ws. ZIT

  • PAP    9 kwietnia 2014 - 06:44
25 samorządów zawarło porozumienie ws. ZIT

- Porozumienie w sprawie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w województwie kujawsko-pomorskim podpisali w Ostromecku k. Bydgoszczy przedstawiciele 25 samorządów. Kończy to spór władz Bydgoszczy i Torunia w sprawie zasad funkcjonowania ZIT.
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to nowy sposób współpracy samorządów. Miasta i otaczające je gminy oraz władze województw wspólnie mają wskazywać inwestycje do zrealizowania.

"Dziękuję wszystkim za wytrwałość, za wolę dążenia do tego, aby Zintegrowane Inwestycje Terytorialne w województwie kujawsko-pomorskim były realizowane (...) To co dla mnie najważniejsze to, że dwa miasta Bydgoszcz i Toruń stoją obok siebie, ramię w ramię, twarzą w twarz, że jesteśmy przygotowani do pokonywania wspólnych wyzwań" - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski w czasie uroczystości podpisania dokumentu.

Czytaj też:  Jest zgoda na udział Torunia w zintegrowanych inwestycjach

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski podkreślił, że trzeba zapomnieć o wcześniejszych sporach, a skoncentrować się na współpracy i szukaniu dobrych rozwiązań. Poinformował też, że firma doradcza przygotowuje projekt strategii kujawsko-pomorskiego ZIT, który ma przedstawić na początku maja.

Czytaj też:  Radni zgodzili się, by Bydgoszczy uczestniczyła w ZIT

Zgodnie z porozumieniem członkami związku ZIT w województwie kujawsko-pomorskim są Bydgoszcz i Toruń, wszystkie gminy z powiatów bydgoskiego i toruńskiego oraz z sąsiednich powiatów gminy Łabiszyn, Nakło n. Notecią, Szubin i Kowalewo, a także powiaty bydgoski i toruński.

Komitet Sterujący ZIT tworzą wszyscy członkowie ZIT, a jego współprzewodniczącymi są prezydenci Bydgoszczy i Torunia. Przewodniczącym Zarządu Związku ZIT jest prezydent Bydgoszczy, a wiceprzewodniczącym - prezydent Torunia. Siedzibą Związku ZIT jest Bydgoszcz.

Przez kilka ostatnich miesięcy trwał spór między władzami Bydgoszczy i Torunia w sprawie zasad funkcjonowania ZIT. Kompromisowe rozwiązanie, które stało się podstawą opracowania porozumienia, wypracowano półtora tygodniu temu na spotkaniu u wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbiety Bieńkowskiej, w którym uczestniczyli m.in. prezydenci Bydgoszczy i Torunia, przewodnicząca sejmiku i marszałek województwa.

Pod koniec zeszłego tygodnia projekt porozumienia przyjęli radni Torunia stosunkiem głosów 18:4, a radni Bydgoszczy - stosunkiem głosów 14:13 (jedna osoba wstrzymała się od głosu).

ZIT będą realizowane ze środków unijnych w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Województwo kujawsko-pomorskie na funkcjonowanie ZIT ma otrzymać 153,8 mln euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Anka, 2014-04-09 17:09:54

    co to za twór... kpina z nas Bydgoszczan, że nie możemy samo stanowić o sobie..... Panie prezydencie Bruski jak to jest działać przeciwko woli mieszkańców ?