PARTNER PORTALU
  • BGK

250 mln euro na dokończenie A1

  • pt    8 listopada 2013 - 15:22
250 mln euro na dokończenie A1

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) pozyskał 250 mln EUR na budowę kolejnego odcinka A1 Toruń – Stryków. Środki w postaci kredytu pochodzą z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI).
Kredyt EBI umożliwi zbudowanie 144 kilometrowego odcinka płatnej autostrady dwupasmowej wraz z drogami dojazdowymi na odcinku z Torunia do Strykowa. Jest to już druga umowa kredytowa z EBI na sfinansowanie budowy tego odcinka. Poprzednio EBI przyznał na ten cel kredyt w wysokości 350 mln EUR.

- Środki finansowe EBI przyczynią się do mniejszego zatłoczenia i skrócenia czasu przejazdów, a tym samym do dodatkowej przepustowości, poprawy jakości i zwiększenia bezpieczeństwa na jednej z najważniejszych polskich autostrad. Zwiększy to konkurencyjność gospodarki Polski i podniesie poziom życia jej obywateli - powiedział László Baranyay, wiceprezes EBI odpowiedzialny za przyznawanie kredytów dla Polski.

- Bank Gospodarstwa Krajowego pełniąc rolę państwowego banku rozwoju, wykonuje zadania zlecone przez rząd. Kredyt finansujący budowę kolejnego odcinka autostrady A1, doskonale wpisuje się w strategię BGK zakładającą zwiększone zaangażowanie banku w rozwój infrastruktury transportowej – wyjaśnił prezes BGK Dariusz Kacprzyk.

Projekt finansowany przez EBI jest częścią programu budowy 580 kilometrowego odcinka autostrady A1, która jest jednym z priorytetowych korytarzy transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T) – ważnych osi transportowych wykorzystywanych do przewozu około 80 proc. pasażerów i towarów w Unii Europejskiej.

Sektor transportu jest głównym beneficjentem kredytów EBI w Polsce. Od 1990 roku wysokość współfinansowania EBI dla projektów transportowych osiągnęła około 40 proc. zobowiązań kredytowych banku na rzecz Polski w tym okresie. Dotychczas bank udzielił wsparcia finansowego projektom budowy nowych odcinków autostrad A1, A2, A4 i A6 oraz głównych dróg krajowych na paneuropejskich korytarzach transportowych II, III i VI.

Dzięki oferowanym przez EBI konkurencyjnym warunkom finansowania oraz długiemu okresowi spłaty kredytu, BGK będzie mógł skorzystać z niższych kosztów finansowania projektu. BGK, działający w imieniu Krajowego Funduszu Drogowego, jest kredytobiorcą, a Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) - promotorem projektu.

Europejski Bank Inwestycyjny jest bankiem Unii Europejskiej, który udziela kredytów długoterminowych, a którego udziałowcami jest 28 państw członkowskich UE. EBI zapewnia długoterminowe wsparcie finansowe dla rzetelnie przygotowanych inwestycji, przyczyniając się w ten sposób do realizacji celów polityki unijnej — zwłaszcza w takich dziedzinach, jak przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw czy zwiększanie innowacyjności i spójności.

Bank Gospodarstwa Krajowego to jedyny w Polsce bank państwowy. Od początku istnienia, BGK wspiera społeczno-gospodarcze programy rządowe oraz programy samorządności lokalnej i rozwoju regionalnego. Obecnie Bank Gospodarstwa Krajowego, zarówno realizuje, jak i jest pomysłodawcą wielu programów służących rozwojowi gospodarczemu Polski. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • 123, 2013-11-09 17:57:26

    semeon napisał: "Można odnieść wrażenie, że dawne województwo bydgoskie nie leży w państwie polskim, ale stanowi jego odrębną część. Wszędzie buduje się nowoczesne drogi, a w tym bydgoskim "państwie" nie. O ósmym mieście Polski polskie władze zapomniały i nawet nakazują metropolię z ...Toruniem. . Zadziwiające, że wszystko co dobre kończy się na granicy dawnego województwa bydgoskiego, a tylko szkodliwa i zatruwająca środowisko i ludzi, spalarnia śmieci dla torunian, za bydgoskie pieniądze, jest budowana. Bieżnia lekkoatletyczna dla bydgoskich sportowców budowana w Toruniu, loty do Warszawy w likwidacji, lotnisko w stanie hibernacji, dworzec ciągle ma tylko być remontowany, ale nie jest, A1 po wschodniej stronie Torunia, S5 budowana tylko do granic województwa, kasa z UE podzielona skrajnie niekorzystnie dla bydgoszczan i tylko ta wredna i szkodliwa spalarnia w budowie."  rozwiń