PARTNER PORTALU
  • BGK

250 mln euro na środowisko, zdrowie i kulturę

  • AT    18 października 2012 - 16:28
250 mln euro na środowisko, zdrowie i kulturę

Na kwotę 578,1 mln euro opiewa suma jaką Polska ma do wykorzystania w ramach II edycji Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Blisko połowa jest przeznaczona na projekty z zakresu ochrony środowiska, zdrowia oraz dziedzictwa kulturowego.
- Nowa edycja funduszy norweskich i EOG rozpoczęła się w momencie prowadzenia prac nad przyszłą perspektywą finansową Unii Europejskiej. Tym bardziej, pomoc oferowaną obecnie przez Norwegię, Liechtenstein i Islandię należy uznać za szczególnie ważne narzędzie, pozwalające sfinansować wiele cennych inwestycji prorozwojowych - powiedział wiceminister rozwoju regionalnego Paweł Orłowski otwierając konferencję, podczas której zaprezentowano założenia II edycji funduszy norweskich i EOG w tym w szczególności w obszarach: środowiska, zdrowia oraz kultury.

Czytaj też:  EOG dofinansuje instytucje kulturalne

Do wykorzystania na projekty z tego zakresu jest 250 mln euro.

- Pierwsza edycja Funduszy Norweskich okazała się ogromnym sukcesem - podkreślił obecny na spotkaniu Ambasador Norwegii w Polsce Enok Nygaard zaznaczając, że przy realizacji nowych programów i projektów, norwescy oraz polscy eksperci będą współpracować w kluczowych obszarach wspólnego zainteresowania. - Jestem przekonany, że w nadchodzących latach nasze dwustronne stosunki umocnią się jeszcze bardziej - powiedział Ambasador Nygaard.

Ochrona środowiska

Środki przeznaczone będą m.in. na realizację projektów redukujących emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczenie powietrza oraz zwiększających udział energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, a także na promowanie postaw proekologicznych. O dofinansowanie można będzie się ubiegać w trzech programach: Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii, Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów, a także Wzmocnienie monitoringu środowiska oraz działań kontrolnych.

Za ich realizacje odpowiada Ministerstwo Środowiska we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Morskiej. Pula wsparcia wyniesie 110 mln euro.

Ochrona zdrowia

Z Mechanizmów Finansowych wspierane będą działania dwóch programów: Ograniczenie społecznych nierówności w zdrowiu oraz Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficznoepidemiologicznych.

<!-- pagebreak //-->

Ich głównym celem jest polepszenie jakości usług zdrowotnych, zwiększenie do nich dostępu, profilaktyka w zakresie chorób nowotworowych oraz zapobieganie lub zmniejszanie stopnia zachorowalności na choroby związane ze stylem życia.

Za zarządzanie programami, na których łącznie przeznaczono 70 mln euro, odpowiedzialne będzie Ministerstwo Zdrowia.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.