PARTNER PORTALU
  • BGK

27,5 mln euro z krajowej rezerwy dla Podlasia

  • PAP    27 stycznia 2011 - 15:05
27,5 mln euro z krajowej rezerwy dla Podlasia

27,5 mln euro trafi do województwa podlaskiego w ramach podziału 512 mln euro z tak zwanej Krajowej Rezerwy Wykonania - poinformowano w czwartek w Podlaskim Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku.
Pieniądze zostały podzielone przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego pomiędzy wszystkie województwa, bo wszystkie spełniły odpowiednie kryteria we wdrażaniu regionalnych programów operacyjnych (RPO). (Czytaj też: 0,5 mld euro dla regionów)

Do końca grudnia 2010 roku regiony miały wydać i rozliczyć na szczeblu Komisji Europejskiej 20 proc. środków unijnych z regionalnych programów operacyjnych.

Jak podał resort rozwoju regionalnego, najwięcej - 54 mln euro - otrzyma Regionalny Program Operacyjny Województwa Opolskiego, najmniej 9,8 mln euro - śląskie. Pozostałe regiony mają dostać odpowiednio (w mln euro, wg. kolejności kwot): Lubuskie (51,2), Wielkopolskie (48,2), Pomorskie (45,2), Podkarpackie (42,3), Małopolskie (39,3), Kujawsko-Pomorskie (36,4), Świętokrzyskie (33,4), Łódzkie (30,5), Podlaskie (27,5), Warmińsko-Mazurskie (24,6), Lubelskie (21,6), Mazowieckie (18,7), Dolnośląskie (15,7), Zachodniopomorskie (12,8).

Ten podział musi być jeszcze zatwierdzony przez "Komitet Koordynacyjny Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia", co ma się stać w lutym.

Podlaskie miało z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 636 mln euro. Dodatkowe 27,5 mln zł stanowi 4,3 proc. tej alokacji. Jak powiedział w czwartek na konferencji prasowej dyrektor departamentu zarządzania tym programem w Podlaskim Urzędzie Marszałkowskim Daniel Górski, dodatkowe pieniądze mają być przeznaczone na wsparcie inwestycyjne przedsiębiorstw wdrażających technologie innowacyjne, firm z branży turystycznej, budowę i modernizację dróg, odnawialne źródła energii, infrastrukturę ochrony środowiska i ochrony zdrowia. Takie są wstępne rekomendacje, ostatecznych decyzji jeszcze nie ma. Wszystkie zmiany będzie musiała ostatecznie zaakceptować Komisja Europejska.

Górski przyznał, że region liczył na więcej, ale przegrał w rywalizacji z innymi, choćby ze względu na dziedziny, które były brane pod uwagę w ocenie realizacji programów operacyjnych. Wynik w odniesieniu do potencjału regionu ocenił jako "przyzwoity". Źle Podlaskie wypadło jeśli chodzi o wykorzystanie unijnych środków na tereny inwestycyjne czy społeczeństwo informacyjne. Dobrze natomiast oceniono wydatkowanie w Podlaskiem środków na transport.

Górski powiedział, że jak dotąd około 80 proc. środków z puli 636 mln euro w ramach podlaskiego RPO jest już rozdysponowanych. Trzy konkursy są w trakcie rozstrzygania. W 2011 roku będą jeszcze konkursy na unijne dotacje na wdrażanie innowacji w firmach ( kwiecień-czerwiec), gospodarkę wodno-ściekową (marzec), odnawialne źródła energii (jesień). W każdej chwili samorządy mogą też składać wnioski na przygotowanie terenów dla inwestorów.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.