PARTNER PORTALU
  • BGK

3/4 kujawsko-pomorskich propozycji zaakceptowanych do Kontraktu Terytorialnego

  • PAP    13 października 2014 - 18:57

Około stu projektów o wartości 20-25 mld zł znajdzie się w Kontrakcie Terytorialnym województwa kujawsko-pomorskiego - wynika z negocjacji samorządu regionu z rządem. Kwota wyjściowa, z jaką Kujawy i Pomorze przystępowały do negocjacji wynosiła prawie 36 mld zł.
Jak poinformowała rzeczniczka marszałka województwa Beata Krzemińska, samorząd Kujaw i Pomorza, przystępując do negocjacji z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju, przedstawił możliwie szeroki pakiet projektów planowanych do wykonania w ramach Kontraktu Terytorialnego.

"Ostatecznie strona rządowa zaakceptowała trzy czwarte naszych projektów, co daje bardzo obiecujący wynik. Wszystkie przedsięwzięcia uznano za gotowe do realizacji, również te, które znalazły się na liście jako rezerwowe" - powiedziała Krzemińska.

Z Kontraktu wyeliminowane zostały inwestycje, które są już realizowane, czyli m.in. budowa obwodnicy Brodnicy i Inowrocławia.

Jak podkreśliła rzeczniczka marszałka, z ustaleń resortu infrastruktury i rozwoju wynika, że w Kontrakcie Terytorialnym dla regionu kujawsko-pomorskiego znajdą się natomiast m.in. budowa i modernizacja przebiegających przez województwo odcinków dróg ekspresowych S-5 i S-10 oraz drogi krajowej nr 15, poszerzony o inwestycje w Grudziądzu i Inowrocławiu drugi etap BiT City z systemem jednego zintegrowanego biletu na środki komunikacji publicznej w całym województwie, czy wskazane przez samorządy Bydgoszczy i Torunia przedsięwzięcia związane z modernizacją wewnętrznych miejskich sieci drogowych.

"Zabiegamy też usilnie o wsparcie z centralnych funduszy realizacji naszego medycznego pakietu stulecia, w tym przygotowywanej obecnie rozbudowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu" - dodała Krzemińska.

Kontrakt Terytorialny będzie umową zawartą między rządem a samorządem terytorialnym na lata 2014-2020, dotyczącą koordynowania dużych, priorytetowych dla danego województwa inwestycji. Środki na ich wykonanie mają pochodzić z regionalnych programów operacyjnych, zarządzanych na szczeblu krajowym programów unijnych i z budżetu państwa.

Do podpisania umowy między regionem a rządem ma dojść najpóźniej do końca roku. Województwami, które zawarły już porozumienie jest Śląskie i Podlaskie.

Czytaj też: Śląskie jako pierwsze zawarło Kontrakt Terytorialny

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Anka, 2014-10-20 23:38:39

    Do 123: i wszystko w temacie......
  • 123, 2014-10-14 10:44:54

    Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski powiedział: „Jako Bydgoszcz złożyliśmy 37 wniosków projektowych. Dostaliśmy zielone światło na 4. To wynik czystej decyzji zarządu województwa.” (Gazeta Pomorska 28.02.2014).