PARTNER PORTALU
  • BGK

3 mln zł z UE na edukację zawodową w woj. świętokrzyskim

  • PAP/AH    16 marca 2018 - 12:33
3 mln zł z UE na edukację zawodową w woj. świętokrzyskim
W ramach projektu będą prowadzone kursy dotyczące zdobycia kwalifikacji w najbardziej poszukiwanych zawodach. (Fot. PTWP Paweł Pawłowski)

Prawie 1000 mieszkańców województwa świętokrzyskiego otrzyma szansę zdobycia nowych kwalifikacji dzięki unijnym środkom.
  • 3 mln zł z UE otrzymało województwo świętokrzyskie na realizację projektu „Edukacja formalna i nieformalna osób dorosłych”.
  • Szansę zdobycia nowych kwalifikacji otrzyma prawie 1000 mieszkańców okolic Ostrowca Św., Skarżyska-Kamiennej i Starachowic.

Samorząd województwa świętokrzyskiego podpisał w piątek (16.03) umowy z pięcioma beneficjentami unijnego projektu, który da osobom dorosłym możliwość zdobycia kwalifikacji zawodowych, istotnych na rynku pracy. Konkurs jest przeznaczony dla osób pracujących lub mieszkających na terenie Obszaru Strategicznej Interwencji (miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze), który obejmuje 63 gminy w województwie świętokrzyskim.

- To obszar zagrożony pewnego rodzaju dysfunkcją, czyli odbiega od ogólnych wskaźników i parametrów. Na tych terenach są pewnego rodzaju zapóźnienia i te środki unijne mają za zadanie podniesienie atrakcyjności gospodarczej tych gmin oraz dać im szansę bardziej dynamicznego rozwoju - powiedział członek zarządu woj. świętokrzyskiego Piotr Żołądek.

Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców (CRiP)ze Staszowa otrzymał 1,35 mln zł na realizację projektu, dzięki któremu szansę na zdobycie, uzupełnienie lub podniesienie kwalifikacji zawodowych otrzyma ponad 300 osób, w tym 48 kobiet.

- Zrobiliśmy analizę rynku pracy i w ramach projektu będziemy prowadzić kursy dotyczące zdobycia kwalifikacji w najbardziej poszukiwanych zawodach - m.in. obsługi urządzeń i maszyn budowlanych, prawa jazdy, cieśli, zbrojarza, technologa robót wykończeniowych w budownictwie czy montera instalacji i urządzeń sanitarnych - poinformowała Lidia Misterkiewicz z CRiP. Dodała, że zainteresowanie okolicznych mieszkańców kursami jest bardzo duże.

- Nasze kursy i szkolenia to odpowiedź na potrzeby świętokrzyskich przedsiębiorców. To szansa na zdobycie dodatkowych kwalifikacji w zawodach, na które jest największe zapotrzebowanie - zaznaczyła Misterkiewicz.

Natomiast Agencja Rozwoju Lokalnego w Ostrowcu Św. przygotowała szkolenia dla 110 dorosłych. Realizowane będą kursy m.in. na operatora obrabiarek i wózków widłowych, instalatora systemów fotowoltaicznych, eksploatacji instalacji, sieci i urządzeń elektroenergetycznych. "Przed realizacją projektu przeprowadziliśmy ankiety wśród mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców. Wybraliśmy kursy i szkolenia, na które jest największe zapotrzebowanie. Nasza oferta obejmuje 12 kursów, pierwsze z nich już się rozpoczęły, a ostatnie zakończą się w sierpniu 2019 roku" - powiedziała PAP prezes ARL Agnieszka Rogalińska.

Pozostali beneficjenci to GD Consulting Grzegorz Durak z Mielca (projekt "Kwalifikacje zawodowe budujące karierę"), J&C Group Karolina Chadzypanagjotis-Jurkiewicz z Gdyni (projekt "Kwalifikacje XXI wieku!") i BSmart ze Szczecina (projekt "Programista i grafik komputerowy - kwalifikacje przyszłości!").

W sumie pięciu beneficjentów otrzymało 3 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej. Dzięki realizacji ich przedsięwzięć szansę zdobycia nowych kwalifikacji zawodowych dostanie prawie 1000 osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.