PARTNER PORTALU
  • BGK

3 mln zł z UE na rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków w Mirkowie

  • AT    11 marca 2015 - 13:13
3 mln zł z UE na rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków w Mirkowie

Dotację odebrała wójt gminy Długołęka Iwona Agnieszka Łebek (fot.mat.pras.)

Gmina Długołęka uzyskała 3 mln zł z UE na refundacje kosztów rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków w Mirkowie.
Zakład odbiera ścieki komunalne od 10,5 tys. mieszkańców: Długołęki, Mirkowa, Kiełczowa, Kamienia, Wilczyc i Piechowic.

Oczyszczalnię rozbudowano w latach 2012-2013. Wybudowano m.in. drugi reaktor biologiczny i osadnik wtórny. W wyniku przeprowadzonych prac przepustowość zakładu wzrosła o ponad 1.300 m3 na dobę i obecne wynosi 2.843 m3 na dobę.

Konieczność rozbudowy oczyszczalni wynikała z rozwoju budownictwa mieszkaniowego oraz sieci kanalizacyjnej w aglomeracji. Oczyszczone ścieki są odprowadzane do potoku Topór, stamtąd trafiają do rzeki Dobra, która jest dopływem Odry. Wartość całego zadania to 4,4 mln zł.

Czytaj też: Podsumowanie realizacji Krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych

Potwierdzenie na dotację w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko przekazał prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu Aleksander Marek Skorupa. Odebrała je wójt gminy Długołęka Iwona Agnieszka Łebek.

Modernizacja zakładu w Mirkowie nie jest jedynym zadaniem, które otrzymało unijne wsparcie. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu obsługuje na Dolnym Śląsku 50 projektów w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Ich łączna wartość wynosi ponad miliard złotych. Zakończono już budowę ponad 350 km kanalizacji. Wybudowano i zmodernizowano 9 oczyszczalni ścieków.

WFOŚiGW we Wrocławiu jest partnerem dolnośląskich beneficjentów, którym zapewnia nie tylko finansowe, ale także merytoryczne wsparcie. Monitoruje i pomaga podczas opracowania projektów do udziału w konkursach, ocenia złożone wnioski, zawiera umowy, rozlicza i nadzoruje realizację inwestycji i przekazuje środki unijne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.