PARTNER PORTALU
  • BGK

30 konkursów w ramach RPO w Świętokrzyskiem. W puli 300 mln zł

  • PAP/JS    7 lutego 2018 - 22:33
30 konkursów w ramach RPO w Świętokrzyskiem. W puli 300 mln zł
Spośród 30 zaplanowanych w tym roku konkursów, siedem będzie dedykowanych wyłącznie obszarom wiejskim. Dofinansowanie tych projektów przewidziano na poziomie 65 mln zł. (fot. pixabay.com)

30 konkursów dotyczących edukacji, zdrowia, usług społecznych i aktywizacji zawodowej ogłosi samorząd woj. świętokrzyskiego w 2018 r. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego - poinformował świętokrzyski urząd marszałkowski. Dofinansowanie wyniesie blisko 300 mln zł.
  • Spośród 30 zaplanowanych w tym roku konkursów, siedem będzie dedykowanych wyłącznie obszarom wiejskim.
  • Dofinansowanie tych projektów przewidziano na poziomie 65 mln zł.
  • Kwota dofinansowania na projekty edukacyjne przekroczy w tym roku 90 mln zł.
  • Ppo raz pierwszy w obecnej perspektywie finansowej ogłoszone zostaną dwa konkursy dotyczące wczesnego wykrywania wad rozwojowych i rehabilitacji dzieci zagrożonych niepełnosprawnością.

Najwięcej, bo aż 160 mln zł przeznaczone zostanie na "włączenie społeczne i walkę z ubóstwem". Zaplanowano 11 konkursów na projekty przewidujące m.in. aktywizację osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, tworzenie rodzinnych domów dziecka i dziennych domów opieki oraz wsparcie rodzin w zakresie opieki nad osobami niesamodzielnymi i przewlekle chorymi, jak również wsparcie rodzin z trudnościami wychowawczymi.

"Nakłady na projekty społeczne są wciąż duże, ale te konkursy to odpowiedź na społeczne zapotrzebowanie. Te wszystkie problemy zostały zidentyfikowane na etapie tworzenia RPO i konsekwentnie jest to teraz wdrażane w życie. To nie są pierwsze konkursy w tym zakresie, w ciągu ostatnich dwóch lat zrealizowano już ich wiele, ale potrzeby wciąż są ogromne" - powiedział członek zarządu województwa Marek Szczepanik.

Kwota dofinansowania na projekty edukacyjne przekroczy w tym roku 90 mln zł. Fundusze przeznaczone zostaną m.in. na podnoszenie jakości kształcenia w szkołach podstawowych, propagowanie technologii cyfrowych w szkołach ogólnokształcących i rozwój szkolnictwa zawodowego.

"Jeśli chodzi o szkolnictwo zawodowe, realizujemy już dwa duże projekty w tym zakresie. W przypadku jednego z nich współpracujemy z 28 szkołami zawodowymi, które są doposażane. Przygotowywane są też nowe programy nauczania. Jako urząd marszałkowski jesteśmy też beneficjentem projektu z programu Power. Jego realizacja polega na tym, że co najmniej 60 proc. praktycznej nauki zawodu odbywa się u przedsiębiorców" - wyjaśnił Szczepanik.

"Szkoły zawodowe na przestrzeni ostatnich lat szkoliły w zawodach nie do końca odpowiadającym potrzebom rynku pracy. Konkursy, które teraz ogłaszamy mają szansę to zmienić" - zapewnił Szczepanik.

Autorzy projektów na profilaktykę zdrowotną mogą starać się o dofinansowanie, które w ciągu tego roku wyniesie ponad 22 mln zł. "W ubiegłym roku uruchomiliśmy duży projekt w zakresie profilaktyki onkologicznej, realizowany przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii, którego wartość przekracza 9 mln zł. Teraz przed nami kolejne. Dotyczyć one będą m.in. profilaktyki i wykrywania cukrzycy, nowotworów jelita grubego, czy profilaktyki chorób zawodowych" - zaznaczył członek zarządu województwa.

Dodał, że po raz pierwszy w obecnej perspektywie finansowej ogłoszone zostaną dwa konkursy dotyczące wczesnego wykrywania wad rozwojowych i rehabilitacji dzieci zagrożonych niepełnosprawnością. Na ten cel przeznaczono w 2018 roku ponad 13 mln zł.

"Zidentyfikowany został określony problem zdrowotny występujący na terenie regionu. Został opracowany przez samorząd województwa Wojewódzki program profilaktyki w tym zakresie. Został on przyjęty przez zarząd województwa i pozytywnie zaopiniowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Dopiero po spełnieniu tych wszystkich wymogów mogliśmy ogłosić te dwa konkursy" - poinformował Szczepanik.

Spośród 30 zaplanowanych w tym roku konkursów, siedem będzie dedykowanych wyłącznie obszarom wiejskim. Dofinansowanie tych projektów przewidziano na poziomie 65 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.