300 mln zł dla najlepszych województw

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 14-01-2011
  • drukuj
Osiem województw najsprawniej realizujących Program operacyjny „Kapitał ludzki”, otrzyma dodatkowe 300 mln euro na nowe projektów. W przyszłym tygodniu marszałkowie zdecydują, na co je przeznaczą.
300 mln zł dla najlepszych województw

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wstępnie podzieliło między województwa, które najsprawniej wydawały pieniądze, dodatkowe fundusze z tzw. krajowej rezerwy wykonania – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

300 mln zł euro trafi do województw: warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego, opolskiego, podkarpackiego, kujawsko-pomorskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i pomorskiego. O podziale rezerwy zdecydował poziom płatności rozliczonych z Komisją Europejską.

Na pierwszym miejscu znalazło się województwo warmińsko-mazurskie, które otrzyma dodatkowo 60 mln euro. Do końca przyszłego tygodnia musi zapaść decyzja, na co te pieniądze zostaną przeznaczone. Urszula Pasławska, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego, zapowiada że pójdą one na aktywizację zawodową

Zachodniopomorskie, które znalazło się na drugim miejscu, otrzyma 54 mln euro. Zostaną przeznaczony przede wszystkim na: przeciwdziałanie bezrobociu..

Trzecie w rankingu województwo opolskie otrzyma dodatkowo 48 mln euro. To aż 30 proc. całej puli, którą ten region miał na lata 2007-2013. Za najważniejszy obszar zarząd uznał wstępnie wsparcie osób rozpoczynających działalność gospodarczą.

Resort rozwoju chce, żeby wszystkie województwa, które otrzymają pieniądze z rezerwy, część z nich przeznaczyły na wsparcie samozatrudnienia, nie tylko w formie bezzwrotnych dotacji, jak było dotychczas, ale także w postaci pożyczek dla nowych przedsiębiorców.

Będzie to przedmiotem negocjacji marszałków z ministerstwem, podobnie jak wysokość kwot, jakie województwa przeznaczą na wybrane przez siebie działania. Negocjacje odbędą się w lutym – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE