PARTNER PORTALU
  • BGK

33 mln na drugie życie Młynów

  • KB    14 maja 2010 - 08:52
33 mln na drugie życie Młynów

Ponad 33 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa kujawsko-pomorskiego pozwoli na ożywienie, nieużytkowanych od wielu lat, budynków Młynów Toruńskich.
W Młynach Toruńskich powstanie Centrum Nowoczesności oraz Inkubator Technologiczny. 13 maja 2010 r. umowy w tej sprawie podpisali marszałek Piotr Całbecki i prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Gratuluję Toruniowi odwagi sięgania po środki z RPO i rozmachu w realizacji unijnych projektów – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Centrum Nowoczesności będzie rodzajem muzeum techniki. Choć określenie muzeum w tym przypadku jest mylące, odwiedzający Centrum będą bowiem zachęcani, by nie tylko oglądali, ale dotykali, wprawiali w ruch, sprawdzali jak działają prezentowane urządzenia. Na ten cel, kosztem 32 mln zł, przy czym dofinansowanie z RPO WK-P 21 mln zł, zaadaptowane zostaną budynki dawnych silosów zbożowych i młyna żytniego.

Celem drugiego projektu jest zwiększenie konkurencyjność regionu poprzez stworzenie warunków do powstawania i rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw informatycznych. Toruński Inkubator Technologiczny kosztować będzie 16,8 mln zł. Dofinansowanie z RPO WK-P wynosi 12,6 mln zł. Za te pieniądze wyremontowane zostaną i zaadaptowane na potrzeby Inkubatora dwa budynki poprzemysłowe wchodzące w skład kompleksu Młynów Toruńskich.

- Są to przedsięwzięcia, które służyć będą rozwojowi całego regionu – zapewnia prezydent Zaleski.

W czasie uroczystości marszałek i prezydent poinformowali, że niewykluczone iż na terenie Młynów realizowany będzie jeszcze jeden projekt w ramach RPO WK-P – Międzynarodowe Centrum Współpracy Młodzieży.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.