PARTNER PORTALU
  • BGK

34 mln zł na remont wału i małą retencję

  • PAP    12 września 2013 - 13:33
34 mln zł na remont wału i małą retencję

Lubuski zarząd melioracji otrzyma ponad 34 mln zł dofinansowania z PROW 2007-13 na przebudowę wału rzeki Odry między Górzycą a Kostrzynem nad Odrą oraz odbudowę urządzeń małej retencji w rejonie Jeziora Rąpino w gminie Drezdenko.
"Dzisiaj otrzymaliśmy decyzję o dofinansowaniu tych projektów. Po zatwierdzeniu źródła finansowania możemy zakończyć procedury przetargowe, podpisać umowy z wykonawcami i przystąpić do prac budowlanych" - powiedział PAP dyrektor Lubuskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Zielonej Górze Janusz Marciniak.

Na przebudowę 10-km odcinka prawobrzeżnego wału Odry między Górzycą a Kostrzynem nad Odrą zarząd melioracji może wykorzystać z PROW prawie 32,5 mln zł. Inwestycja potrwa dwa lata. Wał zostanie umocniony i przebudowany, co ma wpłynąć na poprawę ochrony gruntów rolnych przed powodziami.

Kosztorys tego zadania opiewa na ponad 54 mln zł, jednak już teraz wiadomo, że rzeczywiste wydatki będą niższe nawet o ok. 50 proc. Marciniak wyjaśnił, że te rozbieżności wynikają z cen, jakie zaoferowali wykonawcy.

"W takim przypadku zaoszczędzone pieniądze będą mogły być wykorzystane na realizację innych projektów, na które będziemy składali wnioski do PROW" - dodał.

W ramach inwestycji w rejonie Jeziora Rąpino w pobliżu Trzebicza (gm. Drezdenko) planowane jest podwyższenie poziomu lustra akwenu o pół metra, w celu efektywniejszej gospodarki wodnej na przyległych terenach.

Posłuży temu odbudowa kanałów i systemu zastawek, pozwalających na regulację poziomu wody. Tutaj dofinansowanie z PROW przewidziane jest na poziomie 1,7 mln zł, przy kosztach zadania oszacowanych na ok. 2,5 mln zł.

"Ta inwestycja z pewnością poprawi bilans wodny w zlewni dzięki możliwości gromadzenia, przetrzymywania i odprowadzania wody, co znacząco wpłynie na efektywność działalności rolniczej na tym terenie" - powiedział PAP Marciniak.

Poziom dofinansowania opisanych inwestycji z PROW to 75 proc. ich kosztów kwalifikowanych (bez podatku VAT). Pozostałe 25 proc. pochodzi z budżetu państwa.

W ramach PROW na lata 2007-2013 na inwestycje związane z gospodarowaniem rolniczymi zasobami wodnymi Lubuskie ma do dyspozycji ok. 175 mln zł. Dotychczas region wykorzystał ponad 111 mln zł z tej puli.

Według Marciniaka obecnie nie ma zagrożenia, że unijne środki nie zostaną w całości spożytkowane.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.