PARTNER PORTALU
  • BGK

340 mln na przedsiębiorczość i edukację

  • PAP    12 stycznia 2012 - 16:49
340 mln na przedsiębiorczość i edukację

Ponad 340 mln zł ma być przeznaczone w br. na rozwój przedsiębiorczości, edukacji, konkurencyjności firm, aktywizację społeczną i zawodową w woj. pomorskim. Samorząd udzieli bezzwrotnych dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej i dofinansuje przedszkola.
Rzeczniczka urzędu marszałkowskiego woj. pomorskiego Małgorzata Pisarewicz poinformowała, że zarząd województwa zatwierdził Plany działania Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na rok 2012 dla woj. pomorskiego.

Marszałek województwa Mieczysław Struk (zabierz głos/oceń marszałka) poinformował, że ponad 340 mln zł będzie przekazane jednostkom samorządu terytorialnego, organizacjom pozarządowym, placówkom edukacyjnym i szkołom, przedsiębiorcom oraz ośrodkom pomocy społecznej i powiatowym urzędom pracy na realizację najlepszych projektów.

- Znaczące środki trafią także do pomorskich szkół zawodowych z przeznaczeniem na modernizację ich bazy dydaktycznej oraz dostosowanie kierunków kształcenia do aktualnych potrzeb pracodawców - zapowiedziała Pisarewicz.

Władze regionu planują także zorganizowanie kursów i szkoleń dla mieszkańców terenów wiejskich, podnoszących kwalifikacje i umiejętności w zakresie języków obcych i technologii teleinformatycznych.

Marszałek zapewnił, że pomorscy przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie wybranych przez siebie szkoleń i specjalistycznego doradztwa w zakresie poprawy konkurencyjności swoich firm. Władze województwa zapowiadają też wspieranie spółdzielni socjalnych, które zatrudniają osoby zagrożone wykluczeniem społecznym (np. niepełnosprawne), mające największe problemy zawodowe i społeczne.

W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007 - 2013, w 2011 r. w realizowanych projektach uczestniczyło prawie 45 tys. osób (w tym ok. 26 tys. kobiet i 18 tys. mężczyzn). Od początku realizacji tego programu uczestniczyło w nim prawie 195 tys. osób (w tym ok. 114 tys. kobiet i 80 tys. mężczyzn).

W ub. roku podpisano 354 umowy na realizacje projektów o wartości 261,5 mln zł. Od początku realizacji tego programu w regionie podpisano 1371 umów na projekty warte w sumie ponad 1 mld 165 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.