PARTNER PORTALU
  • BGK

37 mln euro z Unii na modernizację linii kolejowej

  • PAP    8 lipca 2011 - 17:48
37 mln euro z Unii na modernizację linii kolejowej

Za ponad 115 mln zł włoska firma Salcef Costruzioni Edili e Ferroviare zaprojektuje i wykona rewitalizację linii kolejowej Olsztyn – Szymany, która połączyć ma stolicę regionu z lotniskiem.
Umowę na inwestycję podpisały w piątek PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. W ciągu najbliższych 20 miesięcy włoska firma ma zaprojektować i wykonać roboty budowlane przy modernizacji i rewitalizacji linii kolejowych Olsztyn-Szczytno-Szymany, o łącznej długości 55 km.

Ma to zapewnić szybsze i wygodniejsze połączenie między stolicą Warmii i Mazur, a regionalnym lotniskiem w Szymanach. Po modernizacji istniejących linii kolejowych podróż między tymi dwiema miejscowościami będzie trwała 45 minut, pociągi zwiększą prędkość z 70 do 100 km/h. Obecna trasa kolejowa powstała w XIX wieku, jest niezelektryfikowana i wyeksploatowana. Ostatnich poważniejszych napraw dokonano blisko 50 lat temu.

W ramach podpisanej w piątek w Olsztynie umowy, wykonawca ma całkowicie wymienić nawierzchnię kolejową między Olsztynem a Szczytnem oraz nawierzchnię drogową na 38 przejazdach. Ma również wyremontować 115 obiektów inżynieryjnych, nastawnie kolejowe i strażnicę przejazdową, przebudować 7 peronów i wymienić wiele urządzeń sterowniczych.

Jest to pierwsza w Polsce tak duża inwestycja realizowana przez Salcef Costruzioni Edili e Ferroviare. Firma – uważana za jednego z liderów – na rynku inwestycji kolejowych we Włoszech, istnieje blisko 60 lat. Jej roczne przychody oceniane są na 150 mln euro. Jest wykonawcą inwestycji m.in. w Chorwacji i Rumunii, a ostatnio wygrała przetargi w Egipcie i Algierii.

Projekt rewitalizacji linii Olsztyn-Szymany jest współfinansowany w 73 proc. ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013. Wartość robót budowlanych to ponad 115 mln zł. Zmodernizowana linia kolejowa będzie wymagała dobudowania krótkiego odcinka torów pomiędzy Szymanami, a nieistniejącym jeszcze terminalem lotniska.

Nastąpi to w II etapie inwestycji, gdy Zarząd Portu Lotniczego Mazury zatwierdzi Master Plan dla tego lotniska i przekaże PKP grunty pod budowę.Dawne wojskowe lotnisko w Szymanach funkcjonowało do 2004 r. Spółka Porty Lotnicze Mazury chce uruchomić tam regionalny port pasażerski.

Władze województwa warmińsko-mazurskiego w Regionalnym Programie Operacyjnym na uruchomienie lotniska w Szymanach zarezerwowały 37 mln euro.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.