PARTNER PORTALU
  • BGK

375 mln euro z EBI na inwestycje

  • GK    9 października 2012 - 12:48
375 mln euro z EBI na inwestycje

Bank Gospodarstwa Krajowego pozyskał kolejne środki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na finansowanie potrzeb pożyczkowych Krajowego Funduszu Drogowego, jednostek samorządu terytorialnego oraz małych i średnich przedsiębiorstw.
Umowy finansowe pomiędzy BGK i EBI opiewające na łączną kwotę 375 milionów euro zostały zawarte 9 października b.r.

Z tych pieniędzy 300 mln euro dostanie Krajowy Fundusz Drogowy z przeznaczeniem na obwodnicę Warszawy II. Projekt „Obwodnica Warszawy II” obejmuje budowę drogi ekspresowej S8 (odcinek Powązkowska – Modlińska – Marki o długości ok. 11,7 km oraz odcinek Salomea – Wolica o długości ok. 15,9 km) wraz z powiązaniami z drogą krajową nr 7 i stanowi kontynuację projektu budowy obwodnicy Warszawy.

EBI zaangażowany jest już we współfinansowanie budowy obwodnicy Warszawy na dwóch odcinkach. Dotychczas finansowane inwestycje, realizowane w ramach umowy z 2009 r. dotyczyły budowy drogi S2 (odcinek Konotopa – ul. Puławska wraz z odcinkiem Lotnisko – ul. Marynarska) oraz budowy drogi S8 (odcinek Konotopa – ul. Powązkowska).

Projekt obwodnicy Warszawy jest elementem unijnego programu Sieci Transeuropejskich (Trans-European Networks), którego celem jest rozbudowa i modernizacja transeuropejskiej sieci transportowej. Rozwój sieci transeuropejskiej ma służyć zwiększeniu efektywności funkcjonowania wspólnego rynku oraz umożliwić obywatelom Unii, podmiotom gospodarczym, wspólnotom regionalnym i lokalnym pełne czerpanie korzyści z ustanowienia obszaru bez granic wewnętrznych.

Kwota 75 milionów euro, jako pożyczka globalna III zostanie przeznaczona na finansowanie potrzeb samorządów oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

BGK zaciągnął pożyczkę w EBI w celu współfinansowania małych i średnich projektów w zakresie infrastruktury, ochrony środowiska, racjonalnego wykorzystania energii, edukacji, ochrony zdrowia, gospodarki opartej na wiedzy oraz poprawy spójności społeczno-ekonomicznej w regionach objętych konwergencją.

„Pożyczka Globalna III” została zaciągnięta w formule finansowania dla różnych grup kredytobiorców udzielanego przez instytucję pośredniczącą i jest połączeniem dwóch komponentów: części dedykowanej dla małych i średnich przedsiębiorstw z sektora prywatnego w formule tzw. Loans for SMEs oraz części adresowanej do kredytobiorców z sektora prywatnego lub publicznego, w tym jednostek samorządu terytorialnego w formule standardowego Global Loan, która umożliwia wypłatę grantów Komisji Europejskiej.

Ogółem, na wsparcie potrzeb JST oraz MŚP, BGK zaciągnął w EBI już 5 pożyczek globalnych, na łączną kwotę 365 milionów euro. Dodatkowo pozyskał na ten cel kwotę 4,9 milionów euro w postaci grantów Komisji Europejskiej w formule MIF oraz MFF. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.