PARTNER PORTALU
  • BGK

4 mln na naprawę wału przy Odrze

  • PAP    5 kwietnia 2012 - 17:36
4 mln na naprawę wału przy Odrze

4 mln zł m.in. na rozpoczęcie budowy wału przy Odrze w okolicach Trzebiechowa i inne prace związane z modernizacją infrastruktury przeciwpowodziowej otrzyma Lubuskie z "Programu dla Odry - 2006" - poinformował rzecznik wojewody lubuskiego Paweł Siminiak.
Pieniądze te wykorzysta Lubuski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Zielonej Górze, który za pośrednictwem wojewody wnioskował o dofinansowanie swoich inwestycji. 4 mln zostaną rozdzielone na 12 zadań.

Czytaj też: Stan wałów wokół Odry jest fatalny

Wśród nich jest m.in. rozpoczęcie modernizacji odcinka nadodrzańskiego wału w gminie Trzebiechów między wsiami Głęboka i Ledno. Na ten cel z programu przyznano 2,5 mln zł. Cała modernizacja pochłonie szacunkowo ponad 15,7 mln zł. Zarząd melioracji planuje zrealizować inwestycję w latach 2012-14.

206 tys. zł zarząd melioracji przeznaczy na dokończenie dokumentacji i pierwsze prace przy odbudowie przepompowni przy rzece Warcie w Witnicy. W tym przypadku szacunkowy koszt odbudowy, która potrwa do 2014 roku, został oszacowany na 9,2 mln zł.

206 tys. zł pomoże dokończyć dokumentację i rozpocząć budowę nowej stacji pomp w Koszęcinie w gminie Deszczno; jej wykonanie ma kosztować 4,5 mln zł. Inwestycja jest przewidziana na lata 2012-14.

217 tys. zł będzie przeznaczone na dokumentację i pierwsze prace modernizacyjne w przepompowni w Ludzisławicach w gminie Santok. Całkowity koszt tego zdania to 8,5 mln zł. Termin realizacji do 2014 r.

Na liście zadań objętych 4-milionowym dofinansowaniem z "Programu dla Odry - 2006" jest także kilka innych pozycji, obejmujących m.in. wykonanie dokumentacji remontów i modernizacji wałów czy budowy przepompowni.

- Od początku roku na infrastrukturę związaną z bezpieczeństwem przeciwpowodziowym i usuwaniem skutków powodzi trafiło do nas 16 mln zł - powiedział wojewoda lubuski Marcin Jabłoński.

Ostatnio lubuskie samorządy otrzymały 6 mln zł na usuwanie zniszczeń wywołanych przez powódź z zeszłego roku. Wcześniej Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zadecydowało o przekazaniu dla regionu 7 mln zł na naprawę uszkodzonych urządzeń melioracyjnych. Natomiast z Funduszu Solidarności UE na inwestycje tego typu Lubuskie otrzymało 3 mln zł.

Podstawowym celem "Programu dla Odry - 2006" jest wzrost bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w jej dorzeczu z dbałością o walory przyrodnicze i gospodarcze tego obszaru.

Realizowane z programu inwestycje dotyczą m.in. budowy i modernizacji wałów, zbiorników retencyjnych i innej infrastruktury przeciwpowodziowej. Ponadto program przewiduje aktywną ochronę środowiska, rozwój żeglugi śródlądowej i energetycznego wykorzystania rzek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.