PARTNER PORTALU
  • BGK

40 mld zł unijnego wsparcia leży odłogiem

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    11 lutego 2010 - 07:52
40 mld zł unijnego wsparcia leży odłogiem

W części funduszy na lata 2007-2013 nie podpisano ani jednej umowy. Opóźnienia dotyczą programów o wartości ok. 40 mld zł. Winne jest słabe przygotowanie dużych inwestycji.
Na koniec grudnia zeszłego roku wartość podpisanych umów o dotacje z Unii wyniosła prawie 73 mld zł, czyli ok. 27 proc. puli pomocy na lata 2007-2013. Jednak w kilku działaniach wartość zwartych kontraktów wynosi raptem ułamek procentu. W sumie – jak wynika z analizy „Rzeczpospolitej” – odłogiem leży unijne wsparcie warte ok. 40 mld zł.

Większość pieniędzy przeznaczonych jest na wielkie projekty infrastrukturalne – kolejowe, komunikacji miejskiej w metropoliach czy bezpieczeństwa energetycznego kraju ( część programu „Infrastruktura i środowisko”). Od ponad dwóch lat są one na liście inwestycji, które mają uzyskać dotacje w trybie pozakonkursowym, ale umów nie ma.

Problem braku umów dotyczy też kilku działań z programu „Innowacyjna gospodarka”. Dwa z nich to dotacje dla firm, pozostałe zaś to ok. 330 mln zł z UE na promocję gospodarczą Polski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.