PARTNER PORTALU
  • BGK

40 warmińsko-mazurskich sołectw w Programie Odnowy Wsi

  • PAP    13 listopada 2012 - 18:42
40 warmińsko-mazurskich sołectw w Programie Odnowy Wsi

40 sołectw z woj. warmińsko-mazurskiego zakwalifikowało się do regionalnego Programu Odnowy Wsi, który służy aktywizacji lokalnych społeczności i poprawie jakości życia na obszarach wiejskich - podał we wtorek Urząd Marszałkowski w Olsztynie.
W programie uczestniczą sołectwa, w których istnieją lub powstają kilkuosobowe grupy lokalnych liderów, zainteresowanych rozwojem i poprawą estetyki swoich miejscowości. Odnowa wsi to unowocześnianie obszarów wiejskich przy zachowaniu ich charakteru, warunków przyrodniczych oraz bogactwa kulturowego i etnicznego. Polega zwykle na rozwijaniu agroturystyki i produkcji regionalnej żywności oraz działaniu pod szyldem tzw. wsi tematycznej.

Jak poinformowała Kamila Górska-Kłodzińska z Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, dzięki programowi najaktywniejsze osoby z wytypowanych miejscowości wezmą udział w szkoleniach i warsztatach. Uczestnicy będą tworzyć strategię rozwoju swojej wsi, oceniać jej potencjał i problemy oraz szukać pomysłów na nowe usługi dla turystów. Zapoznają się z podstawami architektury krajobrazu i standardami estetycznymi dla obszarów wiejskich.

Dowiedzą się również, jak stworzyć organizację pozarządową i jakie są możliwości pozyskiwania pieniędzy na zagospodarowanie wsi oraz aktywizację i integrację lokalnych społeczności. Końcowym etapem szkoleń ma być wizyta studyjna w Niemczech lub Austrii, gdzie w latach 70. ub. wieku powstał społeczny ruch odnowy wsi, służący budowaniu tożsamości społeczności lokalnych.

Od kilku lat Urząd Marszałkowski w Olsztynie organizuje konkurs "Aktywna Wieś Warmii, Mazur i Powiśla". Dzięki temu gminy wiejskie i miejsko-wiejskie mogą zdobyć środki na inwestycje, które poprawiają estetykę otoczenia i wzbogacają ofertę turystyczną. W tym roku 45 gmin otrzymało w sumie 314 tys. zł na budowę placów zabaw, oznakowanie szlaków turystycznych, czy remonty obiektów historii regionalnej.

Obszary wiejskie w woj. warmińsko-mazurskim zamieszkuje ponad 570 tys. ludzi, z których tylko jedna czwarta utrzymuje się z pracy we własnym gospodarstwie. Wzrost poziomu aktywności wiejskich społeczności oraz zmniejszenie bezrobocia i ubóstwa na tych terenach są jednymi z głównych celów strategii rozwoju regionu. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.