PARTNER PORTALU
  • BGK

400 mld zł dla Polski z Unii

  • PAP    9 listopada 2012 - 10:08
400 mld zł dla Polski z Unii

Premier Donald Tusk uważa, że Polska może uzyskać nawet 400 mld złotych w nowym budżecie Unii Europejskiej na lata 2014-2020.
Premier Donald Tusk powiedział w piątek w Sejmie, że do Polski w ramach dwóch unijnych perspektyw finansowych trafi dwa razy więcej pieniędzy niż do powojennej Europy w ramach planu Marshalla.

„Mówimy dzisiaj o stawce w wysokości mniej więcej 400 mld złotych. To jest nie tylko 300 mld złotych, o które staramy się zgodnie z naszą deklaracją, ale kiedy liczymy łącznie te możliwe środki, o jakie Polska stara się w ramach projektu wieloletnich ram finansowych, możemy dzisiaj odpowiedzialnie powiedzieć, że ta stawka wynosi więcej niż 300 mld, sięga 400 mld zł" - powiedział Tusk, przedstawiając w piątek w Sejmie informację o polityce europejskiej.

Jak podkreślił, „nie chodzi o fascynację pieniędzmi, ale o racjonalne wyobrażenie, co znaczy dla Polski i Europy mądre wykorzystanie wspólnych środków".

„Mądre - czyli prowzrostowe, prorozwojowe, które unieważnić ma w najbliższej przyszłości historyczne, cywilizacyjne różnice w UE" - dodał premier.

„To uświadamia, o jak wielkiej szansie mówimy" - podkreślił szef rządu.

Tusk przekonywał, że jeśli osiągniemy sukces w ramach negocjacji nad kolejną unijną perspektywą finansową, to - w połączeniu z tą mijającą - będziemy mieli do czynienia z „dwoma wielkimi skokami cywilizacyjnymi".

Odwołał się do „wielkiego, uzasadnionego rozżalenia Polaków", że Polska po II wojnie światowej nie została objęta planem Marshalla.

Podkreślił, też, że polskie cele negocjacyjne są „zbieżne z bezdyskusyjnym celem europejskim", czyli możliwie dużym budżetem unijnym „bez przesadnych cięć i redukcji". Taki budżet - mówił Tusk - będzie jednym z głównych narzędzi na rzecz wychodzenia Europy z kryzysu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • ola, 2012-11-09 17:34:06

    premer sobie może uważać :po pierwsze obiecanki na lata 14-10 nas nie interesują .po drugie jedyny sposób to pan premier tusk musi dodrukować pieniądze /ale Euro to trudno podrobić !/Premier uważa nas za idiotów.Może słusznie jak nie protestujemy i wybieramy?