PARTNER PORTALU
  • BGK

42,5 mln z UE na Park Naukowo-Technologiczny

  • PAP    30 sierpnia 2011 - 16:51
42,5 mln z UE na Park Naukowo-Technologiczny

Budowa Parku Naukowo-Technologicznego w Świerku zostanie dofinansowana z UE kwotą 42,5 mln zł. We wtorek podpisano w tej sprawie umowę w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego.
Umowę podpisali marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, wicemarszałek Marcin Kierwiński oraz dyrektor Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku prof. Grzegorz Wrochna.

Zaawansowane technologie jądrowe, bezpieczeństwo publiczne i ochrona granic, medycyna, technologie półprzewodnikowe oraz energetyka klasyczna i jądrowa - tymi dziedzinami wiedzy będą zajmować się naukowcy i przedsiębiorcy skupieni w Parku Naukowo-Technologicznym w Świerku.

Czytaj też: Instytut Problemów Jądrowych zbliży biznes i naukę

Park Naukowo-Technologiczny w Świerku rozpocznie swoją działalność w grudniu 2013 r. To szansa dla przedsiębiorstw związanych z energetyką, zwłaszcza jądrową, oraz zaawansowanymi technologiami. Każde z nich nie tylko będzie miało swoją siedzibę na terenie parku, ale będzie mogło także korzystać z całej jego infrastruktury. Oznacza to, że firmy będą miały dostęp do urządzeń badawczych, laboratoriów, a przede wszystkim do wiedzy i doświadczenia pracujących w ośrodku ekspertów.

"Koncepcja budowy parku opracowywania jest już od wielu miesięcy. W tej chwili przystępujemy do jej realizacji. Budynek powinien powstać w ciągu 1,5 roku. (...) W tym parku chcemy rozwijać pomysły, na które nasi naukowcy wpadają pracując nad swoimi programami badawczymi. Firmy, które trafią do parku, będą miały dostęp do wiedzy naszych fachowców i dostęp do unikalnych urządzeń badawczych - takich jak reaktor jądrowy, akceleratory promieniowania - które będą mogli wykorzystywać do swoich własnych badań" - zaznaczył na konferencji Wrochna.

Zbudowany zostanie też kompleks akceleratorów do prowadzenia badań m.in. w dziedzinie inżynierii materiałowej, ochrony środowiska, biologii oraz medycyny. Ponadto powstanie szereg laboratoriów badawczych do prac w zakresie technik jądrowych.

Całkowity koszt projektu to 50 mln zł.


 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.