PARTNER PORTALU
  • BGK

424 mln euro wzmocni infrastrukturę i środowisko

  • GK    11 kwietnia 2011 - 11:41
424 mln euro wzmocni infrastrukturę i środowisko

Ponad 157 mln euro z krajowej rezerwy wykonania oraz 267 mln euro z dostosowania technicznego zasili dodatkowo program infrastruktura i środowisko.
Zmiany dotyczą m.in. podziału dodatkowych funduszy oraz przesunięć pieniędzy między priorytetami. Według wiceministra rozwoju regionalnego Adama Zdziebły wpisują się one w priorytety strategii Europa 2020.

– Zmian w programie dokonujemy na podstawie faktów. Wynikają one z analiz zewnętrznych ekspertów oraz instytucji zaangażowanych w jego wdrażanie – informuje wiceminister Zdziebło.

Największa zmiana dotyczyła przesunięcia 1,2 mld euro z inwestycji kolejowych na inwestycje drogowe. Jak zaznacza Patrycja Wolińska-Bartkiewicz, wiceminister infrastruktury, nie oznacza to rezygnacji z projektów. Chodzi wyłącznie o ocenę przedsięwzięć tak, by pieniądze na najlepsze z nich wydać do 2015 r.

Czytaj też: Mniej dotacji na inwestycje kolejowe

W wyniku decyzji członków komitetu monitorującego program ponad 188 mln euro zwiększy także budżet przeznaczony na gospodarkę wodno-ściekową. Na przedsięwzięcia dostosowujące przedsiębiorstwa do wymogów ochrony środowiska pójdzie dodatkowo 50 mln euro. 63,5 mln euro ma poprawić bezpieczeństwo transportu i krajowe sieci transportowe, a z 30 mln euro trafi na zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego i poprawę efektywności systemu ochrony zdrowia.

Zmiany muszą jeszcze zaakceptować Rada Ministrów i Komisja Europejska.

Program infrastruktura i środowisko stanowi wyzwanie dla instytucji polskich i unijnych, bo obejmuje przede wszystkim duże inwestycje. Ponad 25 proc. wielkich projektów w całej Unii pochodzi z Polski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.