PARTNER PORTALU
  • BGK

5,6 mld Z RPO dla świętokrzyskiego. Marszałek średnio zadowolony

  • PAP    8 grudnia 2014 - 07:25
5,6 mld Z RPO dla świętokrzyskiego. Marszałek średnio zadowolony
Adam Jarubas (fot:psl.pl)

5,6 mld zł będzie mogło wykorzystać woj. świętokrzyskie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Władze regionu zakończyły rozmowy nad kształtem dokumentu z przedstawicielami Komisji Europejskiej.
Jak powiedział marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, w minionym tygodniu podczas dwudniowej rundy bezpośrednich rozmów w Brukseli, zamknięto ostateczną treść programu. Dokument zostanie teraz wprowadzony do systemu informatycznego Unii Europejskiej.

"W najbliższych dniach będzie on poddany konsultacjom wewnątrz Komisji Europejskiej() Tu nie spodziewamy się jakiś dużych zmian" - zaznaczył Jarubas. Jak dodał, "wydaje się, że uzgodniliśmy to co było kością niezgody" - czyli poziom relacji wydatków na drogi i kolej w programie.

"Była bardzo mocna presja z strony Komisji, by wydatków na kolej było więcej - w ramach puli na infrastrukturę komunikacyjną w RPO. Przy specyfice naszego regionu, gdzie duże inwestycje kolejowe będą realizowane w programach Infrastruktura i Środowisko (linia nr 8 Warszawa - Radom - Kraków ) i Polska Wschodnia (linia nr 25, łącząca miasta północy regionu), nie ma potrzeby rezerwowania większej kwoty, niż wskazane przez nas ok. 14 proc. z całej puli komunikacyjnej" - tłumaczył Jarubas.

Władze regionu dostały też zgodę na możliwość wsparcia środkami UE eventów promocyjnych, jak np. dorocznego koncertu "Sabat Czarownic" Regionalnej Organizacji Turystycznej. "Z tym, że KE wymaga, by w budżetach podobnych imprez były także środki prywatne - trzeba będzie poszukiwać więc takich partnerstw" - mówił marszałek.

Z RPO będzie można także finansować promocję gospodarczą regionu, w tym misje zagraniczne dla przedsiębiorców (początkowo KE była temu przeciwna).

Marszałek dodał, że są obszary, w których podobnie jak włodarze innych regionów nie jest zadowolony po negocjacjach. Wymienił tu nowe podejście UE do dofinansowania uzbrajania terenów inwestycyjnych - wartość dofinansowania na tę dziedzinę będzie pomniejszana o procent niewykorzystania tych terenów.

"To będzie liczone na koniec okresu programowania. Ale jest tu ryzyko, że w przypadku perturbacji gospodarczych czy mniejszego niż sądzimy zainteresowania danym terytorium, będzie to skutkowało obniżeniem dotacji" - wyjaśnił polityk.

Jarubas pokreślił, że jest szansa, iż RPO dla woj. świętokrzyskiego zostanie podpisany w styczniu. To pozwoli by w drugim kwartale 2015 r. ogłosić pierwsze konkursy dla beneficjentów unijnego wsparcia - samorządów i firm.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 region ma wykorzystać 5,6 mld zł. Ponad 2/3 tej kwoty ma pochodzić z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, pozostała część - niemal 1/3 kwoty - z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.