PARTNER PORTALU
  • BGK

5 mln zł z UE na rozwój turystyki wokół Kanału Augustowskiego

  • PAP    13 lipca 2011 - 16:17
5 mln zł z UE na rozwój turystyki wokół Kanału Augustowskiego

5 mln zł z UE otrzyma gmina Płaska (Podlaskie) na rozwój infrastruktury turystycznej w okolicach Kanału Augustowskiego.
Powstanie m.in. centrum informacji turystycznej, boiska, ścieżka rowerowo-narciarska.

Wszystkie inwestycje mają się przyczynić do wydłużenia sezonu turystycznego w okolicach Kanału Augustowskiego.

Gmina Płaska zawarła z władzami województwa umowę na dofinansowanie tego projektu – poinformowała w środę Urszula Mirończuk z Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Anna Jadeszko z Urzędu Gminy w Płaskiej powiedziała, że trwa budowa centrum informacji turystycznej w Płaskiej, trwa również budowa stadionu z trybunami dla widzów oraz budowa wzdłuż Kanału Augustowskiego 3-km ścieżki rowerowo-narciarskiej.

Gmina wkrótce ogłosi natomiast ponowny przetarg na wyłonienie wykonawcy infrastruktury trzech plaż: w Jazach nad jeziorem Mikaszewo, w Mołowistem nad jeziorem Serwy oraz w Płaskiej nad jeziorem Paniewo.

Ma tam powstać kompletna infrastruktura: plaże, przebieralnie, oświetlenie, pomosty, place zabaw dla dzieci, wiaty. Poprzedni przetarg unieważniono, bo złożone oferty były za drogie w stosunku do budżetu projektu.

Wszystkie inwestycje w ramach projektu będą gotowe na sezon turystyczny w 2012 roku.

Kanał Augustowski to jeden z najatrakcyjniejszych szlaków turystyki kajakowej. Na terenie Polski przebiega przez Równinę Augustowską i Kotlinę Biebrzańską.

Kajakarze podróżujący kanałem mijają jeziora: Sajno, Necko, Białe, Studzieniczne oraz płyną rzeką Czarną Hańczą. Kanał łączy dorzecza Wisły i Niemna. Ma 102 km długości (z czego w Polsce 80 km).

Na Kanale Augustowskim zbudowano 18 śluz (w Polsce jest ich 14). W 1968 r. Kanał Augustowski został uznany za zabytek techniki.

Wartość całego projektu realizowanego przez gminę Płaska to 7 mln zł. 70 proc. tej kwoty to środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.