PARTNER PORTALU
  • BGK

50 mln euro pójdzie na elektroniczne urzędy

  • Przegląd prasy/Parkiet    14 marca 2011 - 09:56
50 mln euro pójdzie na elektroniczne urzędy

Resort rozwoju regionalnego deklaruje, że chce przesunąć 50 mln euro z programu na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu na duże projekty związane z informatyzacją administracji.
Chodzi o unijne dotacje z programu „Innowacyjna gospodarka”. Pieniądze na przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu są wydawane znacznie wolniej niż pozostałe środki z tego programu. Dotychczas zawarto 151 umów na 300,8 mln zł. To 21,1 proc. budżetu. Płatności na rzecz beneficjentów wynoszą 21,2 mln zł – pisze „Parkiet”.

Jak mówi Iwona Wendel, wiceminister rozwoju, zainteresowanie było małe, bo „wykluczeni cyfrowo” to osoby o niskich dochodach, bez pracy, borykające się też z innego rodzaju kłopotami (na przykład rodzinnymi).

W tym roku planowane są dwa nabory wniosków o te dotacje i jak zapewnia wiceminister Wendel, pełne wykorzystanie środków z Brukseli nie jest zagrożone. Ale ponieważ – jak ocenia – od początku założono zbyt duży budżet na przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu (ponad 300 mln euro), a równocześnie brakuje pieniędzy na duże, kluczowe projekty z zakresu budowy elektronicznej administracji, zostaną dokonane przesunięcia.

Ostateczną decyzję o przesunięciu pieniędzy podejmie tzw. komitet monitorujący Innowacyjnej Gospodarki, którego członkowie zbiorą się pod koniec marca.

Pieniądze pójdą na takie projekty jak informatyzacja wydziałów ksiąg wieczystych Ministerstwa Sprawiedliwości.

W grę wchodzi 31 takich inwestycji na liście podstawowej i kolejne 13 na rezerwowej. Do końca lutego podpisano 27 umów o ich dofinansowanie o wartości 3,3 mld zł, co już stanowi 106,2 proc. dostępnego budżetu (3,1 mld zł) – informuje „Parkiet. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.