PARTNER PORTALU
  • BGK

50 mln zł z UE na Bionanopark w Łodzi

  • PAP    30 grudnia 2010 - 14:45
50 mln zł z UE na Bionanopark w Łodzi

Ponad 50 mln zł otrzyma z Unii Europejskiej Technopark Łódź na budowę kompleksu Bionanopark. Prace rozpoczną się wiosną 2011 roku, mają się zakończyć dwa lata później.
Ogólna wartość inwestycji to ponad 76 mln zł, ale ponad 53 miliony zł przeznaczy na nią UE. W czwartek szefowie Techoparku Łódź podpisali z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości umowę na finansowanie ze środków unijnych.

W nowym kompleksie powstaną dwa duże laboratoria: biotechnologii przemysłowej oraz biofizyki molekularnej i nanostrukturalnej. Naukowcy z łódzkich uczelni będą badać w nich m.in. wpływ najnowszych materiałów wykorzystujących nanotechnologię (produkty przemysłowe, produkty medyczne, odzież, kosmetyki) na ludzkie zdrowie. Z ich usług będą mogły korzystać firmy z branż: farmaceutycznej, kosmetycznej, spożywczej, energetycznej, czy zbrojeniowej.

Dzięki inwestycji, rozbudowany będzie także istniejący od kilku lat Łódzki Inkubator Technologiczny. To biurowiec, w którym lokują się przedsiębiorstwa działające w nowoczesnych branżach, tj. informatyce, produkcji nowoczesnej aparatury leczniczej, nowych materiałów dla potrzeb medycyny i włókiennictwa.

Działa w nim obecnie kilkanaście firm, po rozbudowie ma tam być miejsce dla 50. Powstanie także sala konferencyjna na 300 osób oraz miejsce wystawowe.

Technopark Łódź istnieje od 2007 roku. Największym jego udziałowcem jest gmina Łódź; współudziałowcami spółki są także samorząd województwa i największe łódzkie uczelnie wyższe.

Nanotechnologia to zestaw technik i sposobów tworzenia rozmaitych struktur o rozmiarach nanometrycznych (od 0,1 do 100 nanometrów). Nanometr jest jedną milionową milimetra.

Czytaj też:

Nowy projekt płockiego parku technologicznego 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.