PARTNER PORTALU
  • BGK

50 mln zł z Unii na przebudowę sali

  • PAP    30 czerwca 2010 - 16:40
50 mln zł z Unii na przebudowę sali

Umowę na przebudowę kompleksu Sali wielkiej Centrum Kultury Zamek w Poznaniu podpisał w środę minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski z dyrektorem Zamku Markiem Raczakiem.
- Jest to jeden z najkosztowniejszych, ale i najwspanialszych projektów realizowanych w ramach programu unijnego. Liczę na szybką realizację i rozliczenie projektu, bo to pozwoli na ewentualne pozyskanie dodatkowych środków na kulturę - powiedział po podpisaniu umowy Zdrojewski.

Według Raczaka, umowa ta rozpoczyna nowe stulecie w życiu tego budynku zbudowanego w 1910 roku. "Zawsze marzyłem o tym, aby Zamek stał się nowoczesnym, odpowiadającym współczesnym wymaganiom centrum sztuki i kultury i tak się stanie" - powiedział podczas uroczystości.

Przebudowa, której koszt oszacowano na prawie 50 mln złotych będzie współfinansowana z budżetu UE.

Inwestycja jest częścią unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Priorytet XI. "Kultura i dziedzictwo kulturowe", Działanie 11.1. Ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego o znaczeniu ponadregionalnym.

Na realizację przebudowy z funduszów Unii Europejskiej zostanie przeznaczona kwota 30 milionów złotych, czyli blisko 70 procent całości inwestycji szacowanej na 49,87 mln złotych. Pozostałe środki mają pochodzić z budżetu miasta.

W planach jest przebudowa nie tylko Sali Wielkiej, ale także Sali Marmurowej, budowa kameralnej sali koncertowej na ok. 120 osób i modernizacja holu głównego. Zamek po przebudowie zyska nowoczesną infrastrukturę, powstaną nowe, dobrze wyposażone przestrzenie dla działalności artystycznej.

Konkurs na projekt przebudowy Sali Wielkiej zamku wygrała firma Toya Design. Prace budowlane mają rozpocząć się jeszcze w 2010 roku. Ich koniec zaplanowano na rok 2012.

Centrum Kultury "Zamek" w Poznaniu to jedna z największych tego rodzaju instytucji w kraju. Każdego roku odbywa się tu około 700 imprez: wystaw, koncertów, seansów filmowych, spektakli teatralnych, spotkań, warsztatów edukacyjnych.

Siedzibą CK zamek jest zbudowana 100 lat temu rezydencja cesarza niemieckiego. "Zamek" jest jednocześnie galerią, kinem salą koncertową i teatrem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.