PARTNER PORTALU
  • BGK

512,3 mln zł z Unii na turystykę w Podlaskiem

  • PAP    22 marca 2013 - 13:23
512,3 mln zł z Unii na turystykę w Podlaskiem

512,3 mln zł z regionalnego programu operacyjnego wydano w Podlaskiem w obecnej perspektywie finansowej UE.
375 mln zł z tej kwoty wsparło projekty samorządowe, 137,3 mln zł trafiło do prywatnych przedsiębiorców.

Zarząd województwa podlaskiego rozdzielił ostatnie unijne pieniądze z puli dostępnej na lata 2007-2013 na przedsięwzięcia turystyczne. 23,8 mln zł dotacji łącznie dostanie 11 projektów. W sumie wartość tych inwestycji to 56,2 mln zł. Unijne wsparcie otrzymały wszystkie pomysły, które przeszły pozytywnie ocenę merytoryczną.

Dzięki dotacji m.in. powstanie pensjonat nad jeziorem Necko w Augustowie, dwa hotele w Białowieży zostaną rozbudowane, a motel w Jeżewie Starym zostanie rozbudowany i przebudowany na obiekt hotelowy.

Na ostatni konkurs wpłynęły 24 wnioski. Ocenę formalną przeszło 17 z nich, a ocenę merytoryczną 11. Izabela Smaczna-Jórczykowska z departamentu zarządzania RPO przypomniała, że w tym konkursie były przede wszystkim promowane projekty w gminach o największej atrakcyjności turystycznej w regionie, czyli np. Białowieży czy Augustowie.

Na premię w ocenie mogły także liczyć projekty, które mają służyć przyciąganiu do regionu zwłaszcza zagranicznych turystów, a także pomysły z wykorzystaniem turystyki biznesowej czy wypoczynkowej.

Dodatkowo premiowano przedsięwzięcia w gminach posiadających status uzdrowiska i w takich, których ponad połowa powierzchni jest objęta ochroną w ramach sieci Natura 2000.

„Nie każdy projekt mógł spełnić te kryteria. Naszą intencją było, aby dotacje otrzymały wyłącznie przedsięwzięcia, mogące realnie podnieść atrakcyjność turystyczną regionu.

Inwestycje wybrane przez zarząd województwa do dofinansowania w największym stopniu wpisują się w te oczekiwania" - poinformowała Smaczna-Jórczykowska.

Jedną z największych dotacji - blisko 5,5 mln zł - otrzymała firma, która, jak powiedziała jedna z jej współwłaścicielek Anna Beśka, w ramach projektu wybuduje obiekt rehabilitacyjny z funkcją hotelową na 140 miejsc.

Obiekt ma powstać w gminie Wasilków koło Białegostoku, na skraju Puszczy Knyszyńskiej. Całkowity koszt tej inwestycji to ponad 11,1 mln zł, a planowany termin jej zakończenia to koniec 2014 roku.

Dyrektor departamentu zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym w urzędzie marszałkowskim Daniel Górski powiedział w piątek, że ostatni konkurs potwierdził to, iż nie każdy zakątek województwa ma potencjał turystyczny i należy koncentrować inwestycje turystyczne w miejscach, gdzie turystyka rzeczywiście ma szanse na przynoszenie korzyści.

Wymienił, że to głównie miejsca takie jak Białowieża, Augustów czy Pojezierze Rajgrodzkie. Turystyka wiąże się tam ściśle z walorami przyrodniczymi. Takie podejście zgodne jest ze strategią województwa na lata 2014-2020. Górski podkreśla, że celowe jest także inwestowanie w takie przedsięwzięcia, które wydłużą sezon turystyczny w tych atrakcyjnych miejscach.

Urząd wspierał też dotacje, które służyć mają wykorzystaniu już istniejącej bazy hotelowej do nowych funkcji, związanych na przykład z turnusami sanatoryjnymi, rehabilitacyjnymi czy SPA.

Urząd Marszałkowski poinformował, że dzięki unijnym dotacjom w regionie z lat 2007-2013 powstało w turystyce ponad 760 nowych miejsc pracy. Ponadto wytyczono m.in. 108 km szlaków turystycznych, na runku pojawiło się 51 nowych produktów turystycznych. Powstało też 75 nowych hoteli i pensjonatów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.