PARTNER PORTALU
  • BGK

53 mln zł na wsparcie innowacji, dydaktyki i badań

  • PAP    4 kwietnia 2011 - 16:18
53 mln zł na wsparcie innowacji, dydaktyki i badań

Ponad 53 mln zł przeznaczy samorząd województwa świętokrzyskiego z Regionalnego Programu Operacyjnego na dofinansowanie dziewięciu projektów z zakresu rozwoju innowacji oraz wspierania działalności dydaktycznej i badawczej.
W poniedziałek w Kielcach władze województwa podpisały z przedstawicielami beneficjentów preumowy. Łączną wartość projektów oszacowano na ponad 62,7 mln zł.

Największe wsparcie - ponad 26 mln zł - otrzyma projekt realizowany przez konsorcjum Uniwersytetu Warszawskiego z gminą Chęciny, powiatem kieleckim i województwem świętokrzyskim, czyli budowa Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej. Będzie to baza edukacyjno-badawcza. Obiekt powstanie prawdopodobnie w 2013 r. Całkowita wartość projektu to ponad 30,8 mln zł.

"Chcielibyśmy, aby obszar Gór Świętokrzyskich, który jest unikalnym miejscem na mapie świata i Europy mógł być udostępniony wszystkim, którzy są tym zainteresowani. Chcielibyśmy, by ten obiekt był ważnym punktem na geologicznej mapie Europy" - powiedział prorektor UW ds. rozwoju Marcin Pałys.

Drugi geologiczny projekt, który otrzymał dofinansowanie (w wysokości 2,7 mln zł), to modernizacja Oddziału Świętokrzyskiego Państwowego Instytutu Geologicznego. W ramach projektu powstanie kompleks laboratoryjny dla badań paleontologicznych. Zdaniem dyrektora PIG Jerzego Nawrockiego pozwoli to wydobyć na światło dzienne wiele znalezisk paleontologicznych z Gór Świętokrzyskich. "Geoturystyka jest ogromną szansą dla tego regionu" - podkreślił.

Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne otrzyma 15,3 mln zł dofinansowania na budowę laboratorium nauki w Podzamczu Chęcińskim. Nowoczesny obiekt umożliwi dzieciom i młodzieży prowadzenie badań pod nadzorem naukowców, nauczycieli lub studentów. Centrum otrzymało 1,8 mln zł na wyposażenie Europejskiego Obserwatorium Zdrowia, w którym prowadzone będą badania nakierowane na politykę zdrowotną regionu.

Politechnika Świętokrzyska dostanie 2,3 mln zł na cztery projekty modernizacji i wyposażenia laboratoriów. Świętokrzyskie Centrum Onkologii otrzyma 3,3 mln zł na wyposażenie pracowni diagnostyki molekularnej, a Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach - 1,8 mln zł na zakup wyposażenia stanowisk Kardiochirurgii i neurochirurgii.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.