PARTNER PORTALU
  • BGK

6 mld zł rocznie z UE na ochronę środowiska

  • Newseria.pl    20 listopada 2013 - 10:30
6 mld zł rocznie z UE na ochronę środowiska

Wsparcie w dziedzinie ochrony klimatu, gospodarki wodno-ściekowej oraz odpadowej - to główne priorytety zawarte w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko w nowej unijnej perspektywie budżetowej.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chce przy wsparciu środków z UE, podobnie jak w ostatnich latach, przeznaczać rocznie ok. 5-6 mld zł na finansowanie działań związanych z ochroną środowiska.

- We współpracy z Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chcemy pełnić podobną rolę do tej jaką  pełnimy w tej perspektywie - mówi Małgorzata Skucha, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Mamy doświadczenia, możemy służyć naszym i beneficjentom oraz innym instytucjom, które z nami współpracują.

Czytaj też: Budżet UE na lata 2014-2020 zatwierdzony

Ocenia również, że na nowym programie operacyjnym skorzystają zarówno przedsiębiorstwa, jak i obywatele.

- Beneficjentem będą mieszkańcy z wielu regionów  Polski. Skorzystają przede wszystkim  ci  których aktywne samorządy,  będą aplikowały o środki - zaznacza.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zamierza wraz z dotacjami unijnymi wydawać rocznie około 5-6 miliardów złotych na ochronę środowiska. Prezes podkreśla, że priorytety określone w nowym Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko bezpośrednio wynikają z krajowych strategii, dotyczących bezpieczeństwa energetycznego i środowiska.

- Przede wszystkim dotyczy to  realizacji zobowiązań wynikających z Traktatu Akcesyjnego i zakończenia np. porządkowania gospodarki wodno-ściekowej - zaznacza. - Drugą bardzo istotną kwestią pozostaje gospodarka odpadami. Chcemy, żeby oferowane przez nas efektywne wsparcie finansowe spowodował , że będziemy krajem, który może się poszczycić, że wykorzystuje odpady ponownie - dodaje Małgorzata Skucha.

Kolejną istotną kwestią w nowej perspektywie budżetowej ma być również ochrona klimatu, czyli położenie nacisku na działania ekologiczne zapobiegające zmianom klimatycznym na ziemi.

- Będzie to osłona przeciwpowodziowa, ale również efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii -  tłumaczy prezes NFOŚ.

Zasady, na jakich środki będą przyznawane przedsiębiorcom, są obecnie na etapie konsultacji. Wiadomo jednak, że w nowej perspektywie budżetowej będzie trudniej o dotację, a łatwiej o dostęp do tanich pożyczek.

- Komisja Europejska wskazała, że w nowej perspektywie finansowej będzie musiało być więcej instrumentów zwrotnych. Zatem  środki w formie dotacji oferowane będą tylko w tych obszarach, w których rzeczywiście innej możliwości nie będzie - dodaje prezes NFOŚ.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.