PARTNER PORTALU
  • BGK

6 mln złotych na inwestycje wodno-ściekowe dla 4 gmin powiatu kaliskiego

  • PAP/JS    21 czerwca 2017 - 20:23
6 mln złotych na inwestycje wodno-ściekowe dla 4 gmin powiatu kaliskiego
Zdjęcie z robót przy kanalizacji (fot: aqua.com.pl)

Cztery gminy z powiatu kaliskiego otrzymały z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego dotację unijną na łączną kwotę 6 mln złotych. Środki trafią na inwestycje wodno-ściekowe.
• Na liście rankingowej z terenu powiatu kaliskiego znalazły się gminy: Lisków, Brzeziny, Ceków i Szczytniki.

• W Wielkopolsce łącznie zostanie podpisanych 60 umów z gminami na łączną kwotę 71 mln złotych.

Wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski w Kaliszu podpisał z przedstawicielami czterech gmin powiatu kaliskiego umowy na dotacje unijne w łącznej kwocie 6 mln złotych. Na liście rankingowej z terenu powiatu kaliskiego znalazły się gminy: Lisków, Brzeziny, Ceków i Szczytniki. Dotacja w ramach programu wspierania obszarów wiejskich zostanie przeznaczona na realizacje inwestycji w ramach gospodarki wodno-ściekowej.

"Są to bardzo znaczące środki w moim przekonaniu, a projekty są bardzo duże" - powiedział wicemarszałek Krzysztof Grabowski. Jak dodał, by zdobyć dotacje, trzeba było spełnić kryteria ogólnopolskie, zatwierdzone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi oraz regionalne, wypracowane przez urząd marszałkowski.

"To nie był konkurs piękności, bo nie wybieraliśmy gmin według tego, która nam się bardziej podoba. Były konkretne kryteria, które trzeba było spełnić" - podkreślił wicemarszałek.

Pod uwagę brano dochód gminy w przeliczeniu na mieszkańca, wysokość bezrobocia, wskaźnik zwodociągowania i skanalizowania gminy. Punktowano stan zaawansowania budowy przydomowych oczyszczalni ścieków oraz zwracano uwagę na możliwość wymiany starych rur azbestowych.

"W sposób szczególny zwracaliśmy uwagę na te miejscowości, w których do tej pory nie były realizowane żadne zadania z programu rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007-2013" - wyjaśnił wicemarszałek.

Grabowski poprosił wójtów o przeprowadzenie przetargów inwestycycjnych w szybkim terminie. "Poza listą rankingową jest jeszcze rezerwowa i zaoszczędzone na przetargach środki chcemy przeznaczyć dla kolejnych beneficjentów, na co mamy czas do 16 listopada" - powiedział.

Wójt gminy Lisków Maria Krawiec powiedziała, że uzyskane środki zostaną przeznaczone na budowę nowej studni i kanalizacji. "Wymienimy rury wodociągowe azbestowe oraz zwodociągujemy teren wydzielony na działki budowlane. Wyremontujemy oczyszczalnię ścieków oraz zakupimy agregady prądotwórcze do oczyszczalni, żeby nie było przerwy w pracy podczas wyłączania prądu" - wymieniła.

Podkreśliła, że wartość całej inwestycji to koszt 4 mln złotych, z czego 50 proc. pochodzi właśnie z dotacji. "Jak wielka jest to dotacja, niech świadczy fakt, że budżet inwestycyjny w naszej gminie na 2017 rok wynosi 1 mln złotych, czyli w ramach dotacji dostaliśmy dwa razy więcej" - powiedziała Maria Krawiec.

Z kolei wójt gminy Brzeziny Krzysztof Niedźwiecki powiedział, że kwota ponad 1 mln złotych z dotacji unijnej trafi na budowę stacji uzdatniania wody w tych miejscowościach, gdzie brakuje wody. "W miesiącach letnich mieszkańcy są pozbawieni wody nawet przez kilkanaście dni" - powiedział.

W Wielkopolsce łącznie zostanie podpisanych 60 umów z gminami na łączną kwotę 71 mln złotych. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.