PARTNER PORTALU
  • BGK

629 mln euro ma otrzymać Łódzkie z EFS w latach 2014-20

  • PAP    13 lutego 2014 - 16:28
629 mln euro ma otrzymać Łódzkie z EFS w latach 2014-20

629 mln euro ma otrzymać województwo łódzkie w latach 2014-20 z Europejskiego Funduszu Społecznego. To o ponad 80 mln euro więcej niż w poprzednim okresie programowania. Samorząd województwa chce, żeby więcej środków trafiło na ekonomię społeczną, a także wsparcie żłobków.
Zdaniem członka zarządu województwa łódzkiego Marcina Bugajskiego w nowej perspektywie finansowej samorząd województwa będzie miał większy wpływ na programowanie wydatków z Europejskiego Funduszu Społecznego, który teraz finansuje Program Operacyjny Kapitał Ludzki. W latach 2014-20 Łódzkie ma otrzymać 629 mln euro. Ok. 300 mln euro ma trafić na projekty z zakresu interwencji na rynku pracy, pomoc społeczną i wsparcie dla osób wykluczonych.

"Staramy się odpowiedzieć na wyzwania naszego regionu, skupiając się na tym, co dla nas najważniejsze i jest naszym atutem. Dlatego (...) staramy się postawić bardzo mocno na ekonomię społeczną, bo wydaje nam się, że w naszym regionie ma ona spory potencjał" - powiedział Bugajski w czwartek PAP.

210 mln euro ma trafić na wsparcie przedsiębiorców i edukacji. "Będziemy starać się kontynuować wsparcie dla przedszkoli i szkół, ale uważamy, że trzeba skupić się także na żłobkach, bo do tej pory nie były one finansowane z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Chcielibyśmy też, żeby każde dziecko w regionie, na każdym etapie edukacji uzyskiwało wsparcie doradcze w zakresie nauki, a później wsparcie w zakresie wyboru drogi zawodowej" - dodał Bugajski.

W latach 2007-13 województwo łódzkie - w ramach Programu Kapitał Ludzki - otrzymało z EFS ponad 542 mln euro. W sumie dofinansowanych zostało 2945 projektów na kwotę ponad 2,2 mld zł. W ramach tego programu ogłoszonych zostało 146 konkursów, na które zgłoszono niemal 15,9 tys. wniosków, a dotąd wykorzystano 98,54 proc. środków - poinformował w czwartek na konferencji prasowej marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień.

Ponad 772 mln zł trafiły na wsparcie aktywności zawodowej, przedsiębiorczości i samozatrudnienia. W projektach wzięło udział prawie 68 tys. osób, niemal 16,5 tys. osób otrzymało pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej; unijne dofinansowanie otrzymało 148 projektów wspierających rozwój inicjatyw lokalnych.

Ponad 428 mln zł z PO KL w Łódzkiem przeznaczono na integrację społeczną i przeciwdziałanie wykluczeniu, a 511 mln zł na wsparcie przedsiębiorstw i pracowników oraz współpracę biznesu i nauki. W ramach tego ostatniego priorytetu prawie 10 tys. firm otrzymało wsparcie w zakresie szkoleń, z których skorzystało 62 tys. pracowników. 248 doktorantów otrzymało stypendia naukowe a 428 osób dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Prawie 538 mln zł unijnych środków trafiło na wsparcie edukacji m.in. do 200 ośrodków wychowania przedszkolnego. Prawie 2,9 tys. uczniów szkół zawodowych zakończyło udział w stażach i praktykach, a dofinansowanie projektów otrzymało ponad 800 szkół ogólnokształcących i zawodowych. Dzięki dobremu wykorzystaniu środków Łódzkie otrzymało w ramach PO KL dodatkowo ponad 240 mln zł.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.