PARTNER PORTALU
  • BGK

65 mln zł na wsparcie gospodarki rybackiej

  • PAP    25 sierpnia 2011 - 11:59
65 mln zł na wsparcie gospodarki rybackiej

65 mln zł wsparcia trafi do regionu kujawsko-pomorskiego na działania wspierające gospodarkę rybacką i jej otoczenie.
Pieniądze można wydać nie tylko na samo rybołówstwo, ale także na budowle zlokalizowane nad akwenami oraz usługi i ochronę środowiska.

Jak poinformował Ryszard Bober, wiceprzewodniczący sejmiku woj. kujawsko-pomorskiego, na działalność bezpośrednio związaną z rybołówstwem trafi co trzecia złotówka z programu operacyjnego ryby.

Czytaj też: Ponad 24 mln zł dla grup rybackich

„Reszta zostanie przeznaczona np. na działania związane z ochroną środowiska czy turystyką, na przykład: kąpieliska, pomosty, punkty medyczne, ścieżki rowerowe czy wreszcie przydomowe oczyszczalnie ścieków lub udrożnienie systemów melioracyjnych” – dodał Bober.

Finansowany przez Unię Europejską program „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013” jest instrumentem wspierania gospodarki rybackiej i związanych z nią środowisk lokalnych.

Czytaj też: Grupy Rybackie otrzymają ok. 440 mln zł

„Jego celem jest nie tylko racjonalizacja i poprawa konkurencyjności tego sektora aktywności gospodarczej, ale też podniesienie jakości życia związanych z nim społeczności. Opiera się na organizacji lokalnych grup rybackich (LGR) – obejmujących kilka sąsiadujących ze sobą gmin” – podkreślił Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Czytaj też: Miliony dla grupy rybackiej z Kołobrzegu

Pieniądze przyznane województwu w ramach programu podzielono na podstawie planów przygotowanych przez poszczególne LGR. Formalnym kryterium udziału w programie było posiadanie co najmniej czterech rybaków na tysiąc mieszkańców danego obszaru, co wykluczyło część samorządów ze starań o pieniądze.

Ostatecznie zakwalifikowano projekty obejmujące terytorium 33 gmin.

„LGR-y są w tym systemie tak zwanymi beneficjentami pośrednimi. Ostatecznie, w drodze organizowanych przez nie konkursów o wsparcie, pieniądze trafią do osób, podmiotów gospodarczych oraz gminnych instytucji, realizujących konkretne zawarte w strategiach przedsięwzięcia” – dodał Całbecki.

Jako pierwsza z regionu kujawsko-pomorskiego blisko 13 milionów złotych otrzymała Lokalna Grupa Rybacka „Borowiacka Rybka”, obejmująca gminy Śliwice, Cekcyn, Gostycyn i Lubiewo w powiecie tucholskim oraz gminę Świekatowo w powiecie świeckim. Obecnie ta LGR organizuje pierwsze konkursy.

Cztery kolejne organizacje, które dostaną wsparcie z funduszy unijnych to lokalne grupy rybackie: Drwęca (8,9 mln zł), Rybak (9,5 mln zł), Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki (16,2 mln zł) i Nasza Krajna i Pałuki (17,9 mln zł).

Wszyscy beneficjenci zostali zobowiązani do rozpisania w „najkrótszym możliwym czasie” konkursów grantowych, do których mogą stanąć osoby trudniące się rybactwem, przedsiębiorcy zajmujący się przetwórstwem rybnym oraz świadczeniem szeroko pojmowanych usług (od obsługi księgowej po gabinety stomatologiczne), samorządy gminne i gminne instytucje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.