PARTNER PORTALU
  • BGK

66,5 mln zł dla śląskiego rybołówstwa

  • PAP    17 listopada 2010 - 18:41
66,5 mln zł dla śląskiego rybołówstwa

Blisko 66,5 mln zł unijnego wsparcia pomoże w rozwoju rybołówstwa w województwie śląskim. Region jest krajowym liderem w hodowli ryb, głównie karpi.
W środę podpisano umowy, na mocy których lokalne grupy rybackie otrzymają unijne środki. Jak poinformował Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego, głównym kierunkiem rozwoju gospodarki rybackiej w regionie jest rybactwo stawowe. Areał stawów hodowlanych w województwie jest największy w Polsce i wynosi ok. 11 tys. hektarów. To prawie 15 proc. krajowej powierzchni stawów rybnych. Rocznie w regionie produkuje się ok. 4-5 tys. ton karpia, czyli prawie 25 proc. całej krajowej produkcji tego gatunku ryb. 

Większość stawów hodowlanych znajduje się w południowej części woj. śląskiego, przede wszystkim w powiatach bielskim, cieszyńskim i pszczyńskim oraz w okręgu rybnicko-raciborskim. Unijne środki pozyskały stowarzyszenia - tzw. lokalne grupy rybackie - "Bielska Kraina" (23,4 mln zł) i "Żabi Kraj" (43,1 mln zł).

Stowarzyszenie "Żabi Kraj" powstało dzięki współpracy gmin powiatu cieszyńskiego, działających w ramach Lokalnej Grupy Działania "Cieszyńska Kraina" , oraz pracowników naukowych Zakładu Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej Polskiej Akademii Nauk w Gołyszu. Koordynatorem przedsięwzięcia jest gmina Skoczów; w stowarzyszeniu są też gminy Chybie, Dębowiec, Goczałkowice-Zdrój, Pawłowice, Skoczów, Strumień i Zebrzydowice oraz przedsiębiorcy, inne stowarzyszenia i osoby fizyczne. Łączna powierzchnia obszaru tej grupy to 362 km kw.; mieszka tam ponad 90 tys. osób.

Stowarzyszenie "Bielska Kraina" tworzy pięć gmin powiatu bielskiego: Jaworze, Jasienica, Czechowice-Dziedzice, Bestwina oraz Wilamowice, a ponadto organizacje pozarządowe związane z rybactwem oraz przedsiębiorcy. To obszar 275 km kw., mieszka tam ponad 97 tys. ludzi.

Gminy woj. śląskiego korzystają ze wsparcia w ramach programu operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013". Dzięki środkom z UE lokalne grupy rybackie mogą ogłaszać konkursy i inicjować działania służące rozwojowi rybactwa, podnoszeniu jakości produktów, wzrostowi zatrudnienia oraz ochronie środowiska i dziedzictwa przyrodniczego obszarów rybackich.
- W ten sposób pieniądze unijne zostaną przeznaczone m.in. na rozbudowę infrastruktury turystycznej, odnowę zabytków, działania związane z rozwojem tradycji rybołówstwa. Można będzie realizować projekty mające na celu wzrost zatrudnienia i promocję przedsiębiorczości w tym sektorze czy modernizację i rozbudowę infrastruktury związanej z rybactwem - wyjaśniła rzeczniczka marszałka woj. śląskiego, Aleksandra Marzyńska.

Wsparcie może też być przeznaczone na retencję i ochronę przeciwpowodziową, projekty związane z zachowaniem różnorodności biologicznej i chronionych gatunków ryb lub innych organizmów wodnych oraz na zachowanie i zabezpieczenie obszarów objętych szczególnymi formami ochrony przyrody, w tym "Natura 2000".

Historia stawiarstwa, które rozwinęło się na dzisiejszym obszarze woj. śląskiego sięga XII-XIII wieku. Prawie w 90 proc. gospodarka stawowa oparta jest na hodowli karpia. Hodowlę wspomaga m.in. Zakład Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej Polskiej Akademii Nauk w Gołyszu. To jednostka naukowa zajmująca się badaniami ichtiobiologicznymi; placówka wdraża też do praktyki wyniki badań w tej dziedzinie. W ostatnim czasie opracowała nową, bezpieczną dla ryb metodę pakowania żywych karpi podczas sprzedaży detalicznej

- Do Markowej, gdzie jest grób Ulmów i ich pomnik, przyjeżdża duża liczba młodzieży izraelskiej, nawet kilkanaście autokarów dziennie, dlatego w planowanym muzeum znajdą się opisy nie tylko w języku polskim, ale również angielskim i hebrajskim - zapowiedział Szpytma.

Sejmik województwa podkarpackiego już wcześniej podjął decyzję o przeznaczeniu na budowę muzeum do 2013 r. prawie 6,5 mln zł.

Czytaj też:

Grupy rybackie będą dofinansowane 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.