PARTNER PORTALU
  • BGK

665 tysięcy euro na transgraniczne atrakcje

  • GK    12 sierpnia 2013 - 11:08
665 tysięcy euro na transgraniczne atrakcje

Przy istniejącym skansenie archeologicznym w Trzcinicy wybudowana zostanie platforma widokowa, zaś na Słowacji powstanie park archeologiczny. Projekt uzyskał dofinansowanie z Programu Polska-Słowacja 2007-2013.
Wszystko to dzięki współpracy Muzeum Podkarpackiego w Krośnie oraz Krajoznawczego Muzeum w Hanuszowcach obszar polsko-słowackiego pogranicza zyska dwie nowe atrakcje turystyczne.

Karpacka Troja - oddział terenowy Muzeum Podkarpackiego w Krośnie - to połączenie tradycyjnego skansenu i nowoczesnej placówki muzealnej. Kompleks składa się z grodziska oraz parku archeologicznego.

Platforma widokowa, która zostanie wybudowana na jego terenie, pozwoli na obserwację okolicy z wysokości 38 m. Wyjście na taras stanowić będzie integralną część zwiedzania skansenu i odbywać się będzie na zakończenie wycieczki.

Umożliwi obejrzenie z góry grodu i wałów obronnych, których wysokość sięga 10 m. Platforma, ze względu na położenie oraz walory krajobrazowe regionu, stanowić będzie doskonałe miejsce do podziwiania panoramy Beskidów i Pogórza Karpackiego.

Przy dobrej pogodzie turyści będą mogli dostrzec odległe o ponad 100 km pasmo Tatr. Z kolei w Hanuszowcach wybudowany zostanie park archeologiczny, obejmujący rekonstrukcje budownictwa mieszkalnego i obronnego, których zakres chronologiczny sięga od epoki kamienia po średniowiecze. Powierzchnia skansenu będzie liczyć 3500 mkw.

Partnerzy w ramach inauguracji działalności skansenu w Hanuszowcach, korzystając z doświadczenia pracowników Skansenu Archeologicznego w Trzcinicy, zorganizują wspólnie festyn archeologiczny.

Na koniec realizacji projektu przewidziano organizację dwudniowej międzynarodowej konferencji naukowej. Jej uczestnicy - muzealnicy, przedstawiciele świata nauki i polityki, przedstawiciele organizacji turystycznych i przewodnicy z Polski i Słowacji - będą mogli zapoznać się z nowopowstałymi atrakcjami pogranicza.

Muzeum w Krośnie jest przykładem placówki, która skutecznie korzysta z możliwości, jakie oferują programy współpracy transgranicznej. Już w poprzedniej edycji programu, w ramach programu Polska-Słowacja 2004-2006, partnerzy zrealizowali wspólnie projekt służący rozwojowi kooperacji w zakresie wykopalisk.

Przedsięwzięcie miało również na celu wymianę doświadczeń oraz ożywienie kontaktów naukowych pracowników obydwu muzeów. Dofinansowanie projektu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniesie ponad 665 tysięcy euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.