PARTNER PORTALU
  • BGK

67,5 mln zł na świetlice i ośrodki kultury

  • PAP    5 stycznia 2013 - 10:39
67,5 mln zł na świetlice i ośrodki kultury

295 świetlic i 66 ośrodków kultury z terenów wiejskich w Łódzkiem otrzymało dotychczas wsparcie w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007-2013 – informuje urząd marszałkowski.
Projekty dotyczyły głównie remontów, modernizacji, przebudowy a także wyposażenia tych placówek.

W sumie Urząd Marszałkowski w Łodzi przyznał dotąd na ten cel 67,5 mln zł dofinansowania w ramach działań: „Odnowa i rozwój wsi" oraz „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju".

W ramach całego programu rozwoju obszarów wiejskich 2007-13 projekty dotyczące 295 świetlic w regionie łódzkim otrzymały 46,7 mln zł dofinansowania. Dotyczyły one głównie remontów, modernizacji, przebudowy a także wyposażenia świetlic już istniejących lub nowopowstałych.

Nowe świetlice były najczęściej tworzone w istniejących budynkach, które zostały zaadaptowane na ten cel. Wysokość dofinansowania była bardzo zróżnicowana: od kilku tysięcy złotych na drobne wyposażenie świetlicy do 500 tys. zł (maksymalna możliwa kwota dofinansowania) na kompleksowy remont lub przebudowę - poinformowała rzeczniczka marszałka województwa łódzkiego Joanna Blewąska.

Według przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego świetlice powstały w całym województwie łódzkim i trudno jest wyróżnić powiat czy gminę, w których powstało ich najwięcej.

„Jedynym warunkiem umożliwiającym otrzymanie wsparcia jest ogólnodostępność świetlic. Muszą one służyć wszystkim mieszkańcom społeczności lokalnej, jako miejsce spotkań. W świetlicach mogą być organizowane również imprezy kulturalne, wszelkiego rodzaju zebrania, warsztaty" - dodała Blewąska.

Beneficjentami były głównie gminy, jednak wiele przedsięwzięć, szczególnie w ramach tzw. małych projektów, zostało zrealizowanych przez ochotnicze straże pożarne i stowarzyszenia działające na obszarach wiejskich.

Podobnie jest w przypadku ośrodków kultury - tutaj również głównymi beneficjentami były gminy lub gminne ośrodki kultury, a inwestycje dotyczyły przede wszystkim remontów, modernizacji, czy wyposażenia istniejących już budynków. W ramach całego PROW dofinansowanie otrzymało 66 ośrodków kultury w Łódzkiem - w sumie było to 20,8 mln zł.

Obecnie wykorzystane zostały już wszystkie środki w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi". Nadal jednak można składać wnioski o przyznanie pomocy w ramach „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju".

Wniosek taki musi być złożony do lokalnej grupy działania. Musi też wpisywać się w lokalną strategię rozwoju przygotowaną przez grupę i zatwierdzoną przez samorząd województwa łódzkiego. Informacje o aktualnych naborach można znaleźć na stronach lokalnych grup działania lub na stronie www.prow.lodzkie.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.