PARTNER PORTALU
  • BGK

70 mln zł z Unii dla podlaskich wsi

  • PAP    17 sierpnia 2012 - 17:29
70 mln zł z Unii dla podlaskich wsi

70 mln zł z Unii Europejskiej na 52 inwestycje proekologiczne na wsi dostaną gminy w Podlaskiem z programu rozwoju obszarów wiejskich.
W czwartek i piątek w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku podpisywano umowy z samorządami w tej sprawie. Za te pieniądze powstaną m.in. przydomowe oczyszczalnie ścieków, kanalizacja, wodociągi czy inwestycje z dziedziny gospodarki odpadami.

Pozytywnie w konkursie oceniono 77 projektów o łącznej wartości ponad 100,2 mln zł. Do podziału było 70 mln zł. Tych pieniędzy wystarczyło na dofinansowanie 52 projektów. Dyrektor departamentu rozwoju obszarów wiejskich w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku Elżbieta Filipowicz powiedziała, że jest szansa, że wszystkie projekty do końca 2012 r. dostaną dofinansowanie.

Już wiadomo bowiem, że są oszczędności w programie, gdyż część gmin przeprowadziła już przetargi. Dużo będzie również zależało od kursu euro.

Jedyny projekt dotyczący preferowanych w konkursie odnawialnych źródeł energii złożyła i dofinansowanie dostała gmina Narewka. Gmina dostanie około 200 tys. zł. Wartość całego projektu to 460 tys. zł. Za te pieniądze w 4 obiektach użyteczności publicznej zostaną zainstalowane solary, które w sezonie będą podgrzewać wodę – powiedział wójt Narewki Mikołaj Pawilcz.

Solary będą zainstalowane w ośrodku edukacyjnym w Siemianówce, stanicy kajakowej w Narewce, remizie i świetlicy w Lewkowie Starym oraz ośrodku rekreacyjno-turystycznym w Starym Dworze. Montaż solarów zaplanowano na 2013 rok, przed sezonem turystycznym.

Narewka jest gminą z terenu Puszczy Białowieskiej. Pawilcz podkreślił, że z tego względu, że gmina ma na swoim terenie cenną przyrodę, chce stosować w rozwoju metody, które jak najmniej temu środowisku szkodzą, a wykorzystanie energii słonecznej się w to wpisuje. Także – z wykorzystaniem innych funduszy – gmina realizuje inne przedsięwzięcia proekologiczne. Trwa na przykład budowa 165 przydomowych oczyszczalni ścieków, trwa przetarg na wyłonienie wykonawców kolejnych 42 – poinformował Pawilcz.

Pieniądze z PROW na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków dostaną m.in. gminy: Boćki, Grajewo, Kleszczele, Kołaki Kościelne, Sidra. Gminy: Radziłów, Wąsosz, Szczuczyn i Jasionówka dostaną łącznie prawie 0,5 mln zł na inwestycje związane m.in. z zakupem pojemników na odpady komunalne czy samochodu na potrzeby selektywnej zbiórki odpadów. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.