PARTNER PORTALU
  • BGK

750 umów z wsparciem UE w Lubuskiem

  • lubuskie.pl    10 czerwca 2011 - 14:56
750 umów z wsparciem UE w Lubuskiem

Marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak i Jerzy Korolewicz - Prezes Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej - podpisali 750. umowę na projekt współfinansowany z Unii Europejskiej.
1,5 mld zł trafiło już na lubuski rynek z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. - Krajowa Rezerwa Wykonania wzbudziła wiele emocji, ale my wciąż podpisujemy umowy i realizujemy projekty. Przekraczamy magiczną kwotę 1,5 mld zł. Właśnie tyle pieniędzy z LRPO trafiło do przedsiębiorców i samorządów lubuskich. Oznacza to, że żyje nam się lepiej - powiedziała Elżbieta Polak, a następnie podpisała 750. umowę. Projekt Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej dotyczy utworzenia Regionalnego Centrum Przedsiębiorczości w Gorzowie Wlkp.

Czytaj też: Kończy się projekt "Lubuska Szkoła Zawodów"

O tym, jak ważne jest to wydarzenie dla lubuskich przedsiębiorców, mówił prezes Jerzy Korolewicz. - Dobra współpraca jest fundamentem każdej działalności. Nie ma rozwoju biznesu bez współpracy z samorządem, a ona istnieje na wielu płaszczyznach. Wczoraj mieliśmy walne zebranie ZIP-H, w którym uczestniczył wicemarszałek Jarosław Sokołowski - powiedział Korolewicz. Podziękował pani marszałek za uwzględnienie potrzeb przedsiębiorców w podziale środków z KRW. - Pierwszy podział Krajowej Rezerwy Wykonania nie widział ich tak mocno. Teraz blisko jedna czwarta środków to wsparcie dla przedsiębiorców. Będziemy działać na rzecz rozwoju województwa lubuskiego - zapewnił prezes.

Regionalne Centrum Przedsiębiorczości będzie miało swoją siedzibę w zabytkowej wilii Carla Bahra (tzw. pałacyku ślubów) w Urzędzie Miasta w Gorzowie Wlkp. - Chodzi o to, aby ułatwić przedsiębiorcom kontakt z instytucjami okołobiznesowymi. Jutro otwieramy oferty na przetarg dotyczący remontu budynku - dodał Jerzy Korolewicz. Wyremontowane zostanie zaplecze lokalowe i sprzętowe dla obsługi klientów i partnerów Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Planowane jest w przyszłości udostępnienie pomieszczeń innym instytucjom otoczenia biznesu. Prezes Korolewicz liczy, że za 2-3 lata uda się pozyskać środki na kolejny etap modernizacji obiektu.

Dyrektor Departamentu Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego Paweł Sługocki przypomniał, że podobne projekty z LRPO realizują inne instytucje. - Siedziba Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej będzie się znajdowała w zabytkowej kamienicy przy ulicy Reja w Zielonej Górze. Wspieramy te strefy, które są istotne dla działalności województwa. To właśnie instytucje, ale także dofinansowanie na badania i rozwój parków technologicznych - powiedział.

Czytaj też: W sprawie funduszy Polska B goni Polskę A

750. umowa i 1,5 mld zł dofinansowania oznacza, że z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego wykorzystano 87 procent wszystkich środków. Już wkrótce ogłoszone zostaną kolejne konkursy: na budowę i modernizację dróg wojewódzkich (9 mln zł), społeczeństwo informacyjne i e-usługi (13 mln zł) oraz budowę i doposażenie obiektów dydaktycznych na wyższych uczelniach (15 mln zł).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.