PARTNER PORTALU
  • BGK

8 mld dotacji z UE przez 8 lat w podlaskim

  • PAP    30 kwietnia 2012 - 18:39
8 mld dotacji z UE przez 8 lat w podlaskim

Ponad 8 mld zł dotacji unijnych wykorzystano przez osiem ostatnich lat w województwie podlaskim w ramach różnych programów unijnych - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej marszałek województwa Jarosław Dworzański.
Łączna wartość wszystkich projektów realizowanych w Podlaskiem w latach 2004-2012 wynosi ponad 13,7 mld zł.

Dworzański (zabierz głos/coceń marszałka), podsumowując osiem lat unijnych dotacji powiedział, że region otrzymał "gigantyczne pieniądze". Według niego 8 mld zł dofinansowania to "potężny instrument finansowy", który wpływa na rozwój regionu.

Unijny kapitał wykorzystano w ramach realizacji różnych programów: krajowych, regionalnych i transgranicznych.

Najwięcej pieniędzy trafiło do województwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) oraz Infrastruktury i Środowiska, w obu po blisko 2 mld zł dofinansowania.

W ramach RPO zrealizowano dotychczas ponad 900 projektów o łącznej wartości ponad 3,2 mld zł. Dzięki temu m.in. przebudowano i wyremontowano 400 km dróg w regionie, a także stworzono 3,5 tys. nowych miejsc pracy. Natomiast z programu Infrastruktura i Środowisko zrealizowano 58 projektów na łączną kwotę ponad 3,6 mld zł. Do najważniejszych projektów należy budowa Opery i Filharmonii Podlaskiej, przebudowa drogi z Białegostoku do Warszawy na odcinku Białystok-Jeżewo oraz budowa obwodnicy Zambrowa.

Największą niezrealizowaną przez samorząd województwa inwestycją jest regionalne lotnisko. Sprawa jest na etapie przygotowywania ponownego raportu oddziaływania na środowisko. Nowy raport ma być gotowy do końca 2012 roku. Poprzedni nie pozwolił na uzyskanie decyzji środowiskowej, potrzebnej do otrzymania pozwolenia na budowę. Ponad 90 mln zł unijnej dotacji przeznaczonych na tę inwestycję, za zgodą Komisji Europejskiej zostało przesunięte na drogi w regionie.

"Jeżeli realizuje się takie mnóstwo projektów, jeżeli zatrudnia się tylu podwykonawców, jeżeli tworzy się taki mechanizm wydatkowania tych środków, to nie ma tak, żeby wszystko się udawało" - powiedział Dworzański.

Według niego z punktu widzenia rozwoju regionu, lotnisko jest potrzebne, ale - jak podkreślił - na najbliższe kilkanaście lat "nie zrewolucjonizuje" transportu w regionie.

Dworzański uważa też, że większe środki powinny trafić do sektora przedsiębiorców i do biznesu. Według niego unijne dotacje wykorzystywane przez samorządy poprawiają jakość życia mieszkańców. Natomiast biznes - jak zauważył - tworzy nowe miejsca pracy i w istotny sposób wpływa na poprawę koniunktury w gospodarce regionu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.