PARTNER PORTALU
  • BGK

8 mld zł na przedsięwzięcia w ramach RPO 2007-2013

  • PAP    25 lutego 2015 - 14:29

Blisko 8 mld zł wyniosła łączna wartość wszystkich przedsięwzięć zrealizowanych w woj. kujawsko-pomorskim w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
Jak przekazała rzeczniczka marszałka regionu Beata Krzemińska, w Kujawsko-Pomorskiem dobiegają końca wszystkie wdrażane z poziomu regionu programy pomocowe finansowane przez Unię Europejską, w tym Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

"Najwięcej pieniędzy z naszego RPO - 1,2 mld zł, czyli ponad jedną czwartą wszystkich środków - przeznaczyliśmy na budowę warunków dla rozwoju przedsiębiorczości, w tym na bezpośrednie wsparcie inwestycji przedsiębiorstw i projekty poszerzające ofertę regionalnych instytucji otoczenia biznesu" - powiedziała Krzemińska.

Dodała, że liczba projektów w tym segmencie przekroczyła tysiąc. Z dofinansowania skorzystało ponad tysiąc firm, przede wszystkim małych i średnich, które stworzyły 2,5 tys. miejsc pracy. Druga w kolejności wartość wsparcia - ponad miliard złotych - dotyczy projektów związanych z rozwojem infrastruktury transportowej. Jak wskazała rzeczniczka, efektem jest m.in. wybudowanie 90 km nowych dróg i modernizacja ponad 600 km dróg istniejących.

"Do ostatnich realizowanych dużych inwestycji należą budowa centrum kulturalno-kongresowego +Jordanki+ w Toruniu i budowa Bydgoskiego Centrum Targowo-Wystawienniczego. Podobnie jak wszystkie inne przedsięwzięcia finansowane ze środków perspektywy 2007-2013, obie zakończą się jeszcze w tym roku" - zaznaczyła Krzemińska.

Rzeczniczka dodała, że "wdrażany z poziomu marszałkowskiej administracji województwa" segment Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL) zakończony zostanie podpisaniem blisko 2,5 tys. umów o dofinansowanie i przekazaniem 2,3 mld zł wsparcia.

Jak podkreśliła, wymierne efekty PO KL to m.in. dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej dla 13 tys. osób, dotacje dla 18 tys. osób w ramach przedsiębiorstw ekonomii społecznej, blisko 15 tys. wiejskich dzieci objętych edukacją przedszkolną, ponad 300 szkół i placówek kształcenia zawodowego, które zmodernizowały ofertę nauczania, szkolenia podnoszące lub poszerzające kwalifikacje dla kilkudziesięciu tysięcy pracowników i uruchomienie różnych form kształcenia ustawicznego, z których skorzystało 3 tys. dorosłych mieszkańców regionu.

Krzemińska zwróciła uwagę, że finiszują także przedsięwzięcia finansowane z przypadających na województwo kujawsko-pomorskie segmentów Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) i Programu Operacyjnego Ryby. "PROW to 655 mln zł rozdysponowanej pomocy, ponad 3 tys. projektów i tyleż podpisanych umów z beneficjentami. Wartość pomocy przyznanej w ramach PO Ryby to 56,5 mln zł, czyli blisko 400 projektów" - powiedziała rzeczniczka.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 do regionu kujawsko-pomorskiego trafi 1,9 mld euro z Unii Europejskiej. Po dodaniu wkładu krajowego województwo będzie dysponować w ramach RPO kwotą 2,23 miliarda euro, czyli 9,5 miliarda złotych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.