PARTNER PORTALU
  • BGK

82 mln zł dla zachodniopomorskich przedsiębiorców

  • bad    23 czerwca 2014 - 15:34
82 mln zł dla zachodniopomorskich przedsiębiorców

68 innowacyjnych projektów i ponad 82 miliony złotych dofinansowania dla zachodniopomorskich przedsiębiorców - ostatniemu tak ogromnemu, w bieżącej perspektywie unijnej, wsparciu poświęcona została konferencja prasowa, w której udział wziął marszałek Olgierd Geblewicz i wicemarszałek Andrzej Jakubowski.
Podczas spotkania marszałkowie i przedstawiciele lokalnego biznesu podpisali pierwszych 5 umów z dodatkowej puli.

Możliwość wsparcia inicjatyw podjętych przez przedsiębiorców Pomorza Zachodniego to efekt wdrożenia mechanizmu elastyczności tzw. „nadkontraktacji" środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Umożliwiła to nowelizacja art. 77 rozporządzenia 183/2006 Komisji Europejskiej, dzięki której można zwiększać do 10% kwotę środków unijnych przewidzianych w ramach danej osi priorytetowej.

Sposobność ta pozwoliła na udzielenie dofinansowania projektom, które dotąd znajdowały się tzw. „liście rezerwowej". W sumie to aż 68 inwestycji, których koszt całkowity wyniesie prawie 200 milionów złotych. Wsparcie ze środków RPO Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 wyniesie ponad 82 miliony złotych.

- Od chwili powierzenia mi misji marszałka województwa zachodniopomorskiego priorytetem dla mnie jest przedsiębiorczość. Te dodatkowe ponad 82 miliony złotych trafią do zachodniopomorskich firm. Będą podnosić ich konkurencyjność i tworzyć nowe miejsce pracy. Udzielenie tak ogromnej sumy unijnego dofinansowania, chociażby dla przedsiębiorców, pozwoli Zachodniopomorskiemu na znaczny awans w rankingu zakontraktowanych środków przez poszczególne polskie regiony, bowiem ten przedstawiony przez „Rzeczpospolitą" jeszcze tych danych nie uwzględnia. Cieszę się, że z danego słowa wywiązałem się w pełni, tym bardziej, że fundusze zaplanowane na zachodniopomorską przedsiębiorczość podwoiliśmy ze 142 milionów złotych do prawie 300 milionów złotych - podkreślił marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

- W nowej perspektywie unijnej na lata 2014-2020 zachęcam przedsiębiorców do realizacji kolejnych odważnych inicjatyw, ale we współpracy ze środowiskiem badawczym i naukowym - dodał Olgierd Geblewicz.

Dodatkowo podczas wtorkowej konferencji podpisane zostały pierwsze umowy przedsiębiorcami z dodatkowej puli.

- Mechanizm „nadkontraktacji" środków okazał się w tym przypadku bardzo cenny. Wsparcie, które otrzyma 68 zachodniopomorskich przedsiębiorców jest tego najlepszym przykładem - wspomniał wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Andrzej Jakubowski.

Były to: spółka Serwach z Goleniowa, spółka IQ Metal Polska ze Szczecina, spółka GM Plast z Polic, firma Drucker z Ustowa oraz spółka Fotokart ze Szczecina. Tylko dla tych 5 firm dofinansowanie, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013, wyniesie ponad 7 milionów złotych. Całkowite koszty inwestycji wyceniono z kolei na blisko 16,1 miliona złotych.

- To już trzeci projekt unijny, który zrealizujemy, czym podnosimy znacząco prestiż naszej firmy. 150 zatrudnionych osób świadczy o szerokiej skali działalności naszego przedsiębiorstwa - zaznaczył wspólnik goleniowskiej spółki Serwach Piotr Zbigniew Serwach.

Zarówno te jak i pozostałe znajdujące się na liście przewidzianej do udzielenia dofinansowania projekty, ponoszą konkurencyjność oraz innowacyjność mikro, małych i średnich przedsiębiorstw na Pomorzu Zachodnim, wdrażają nowe technologie, wytwarzają ulepszone produkty oraz usługi oraz tworzą dodatkowe miejsca pracy. Często inwestycje te zlokalizowane są na obszarach o trudnej i niekorzystnej sytuacji społeczno-ekonomicznej.

- Na rynku działamy od 1998 roku. Zaczynaliśmy tylko od produkcji okien PCV. Teraz, dzięki inwestycji z unijnym wsparciem, produkować będziemy okna z ulepszonego plastiku, które imitować będą drewno Większość naszej produkcji eksportujemy poza region i kraj - zauważył prezes GM PLAST z Polic Grzegorz Krasowski.

Zadania, które otrzymają wsparcie realizują założenia Osi Priorytetowej 1 „Gospodarka, Innowacje, Technologie", Działania 1.1. „„Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez innowacyjne inwestycje", Poddziałania 1.1.3 „Inwestycje MSP w nowe technologie".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.